Warto sprawdzić konto, ZUS przelał Polakom pieniądze. Została ostatnia transza, sprawdź, czy też dostaniesz

Warto sprawdzić konto, ZUS przelał Polakom pieniądze. Została ostatnia transza, sprawdź, czy też dostaniesz Źródło: East News ARKADIUSZ ZIOLEK

ZUS wypłacił już prawie wszystkim emerytom i rencistom należne im emerytury i renty. O przebiegu wpłat poinformował media rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski. Na świadczenia może liczyć jeszcze jedna grupa Polaków. Z budżetu państwa wypłacono już ponad 10 miliardów złotych.

ZUS zaczął wypłacać pieniądze już 1 kwietnia. Dotyczy to tzw. trzynastek dla emerytów i rencistów, których wysokość wynosi 1200 złotych brutto. Jednak świadczenie obciążone jest podatkiem dochodowym oraz składką zdrowotną. Szacuje się, że każdy otrzymuje "na rękę" około 981 złotych.

Według tego, co powiedział rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, większość emerytów i rencistów otrzymała już pieniądze. Instytucja wypłacała świadczenia w siedmiu, kolejnych terminach - 1, 5, 6, 10, 15, 20 oraz 25 kwietnia. ZUS przekazał około 8,5 mln świadczeń na kwotę ponad 10 mld zł. Na pieniądze czekają jeszcze osoby pobierające zasiłki przedemerytalne.

ZUS zaczął wypłacać pieniądze

Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski powiedział w rozmowie z mediami, że na pieniądze czekają jeszcze osoby pobierające świadczenia i zasiłki przedemerytalne. Jednak ta jednorazowa transza również ma być wypłacona w niedalekiej przyszłości. Tzw. trzynastka ma być przyznana około 9,8 mln emerytów i rencistów. W bieżącym roku wysokość świadczeń wyniesie około 11,7 mld złotych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Pieniądze z "trzynastki" przysługują osobom, które 31 marca były uprawnione m.in. do emerytury czy renty. Na wpłatę mogą liczyć wszyscy, którym przyznano świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, szkoleniowej, socjalnej, rodzinnej; rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego (świadczenia dla osób, które wychowały co najmniej czwórkę dzieci), nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego i świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego.

Dzisiaj grzeje: 1. Fatalne wiadomości z samego rana. Nie żyje gwiazda MasterChefa, okropna, nagła śmierć

2. Nie żyje uczestniczka ”Master Chefa”. Poza domem znaleziono ciało jej męża

ZUS przyzna te świadczenia Polakom nawet w przypadku, gdy nie wypełnili wniosków. Tzw. trzynastka przyznawana jest bezpośrednio przez urząd. Kwoty nie wlicza się również do dochodu pobierających. Świadczenie ma charakter stałego rocznego dodatku od marca 2020 roku. Informacje o trzynastkach i zmianie wysokości emerytury lub renty zainteresowane osoby otrzymają drogą korespondencyjną.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Choroby, które zniknęły dzięki szczepieniom. Niektóre z nich były naprawdę groźne
  2. Dziecko zginęło na oczach rodziców. Legenda zrobiła coś, co sprawiło, że nie możemy pohamować wzruszenia
  3. Polacy będą rozpaczać, Zlatina uderzy w kraj z pełną mocą. Żywioł osiągnie ogromną moc
  4. Ujawniono, jak Rydzyk dorabia się na epidemii. Szkoda słów, zagrywki poniżej pasa
  5. Tata poszedł z 3,5-letnim Kacperkiem na spacer, wrócił sam. Trwają intensywne poszukiwania
  6. Zdumiewająca omyłka Biedronki. Polacy w pośpiechu ruszyli do sklepów, żeby nie przegapić okazji w środku nocy

źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News