Miała być obniżka, będzie podwyżka. Rząd pracuje nad zmianami w składkach ZUS

Miała być obniżka, będzie podwyżka. Rząd pracuje nad zmianami w składkach ZUS

ZUS miał być obniżony, a wychodzi na to, że jednak będzie podwyżka. Rząd zapowiadał zmiany, ale nie tego oczekiwano. Teraz trwają prace nad ustaleniem wysokości składek.

ZUS miał być obniżony dla drobnych przedsiębiorców, ale wychodzi na to, że rząd robi obniżkę w jednym miejscu, by wyrównać ją w innym. Chodzi konkretnie o wysokość składek na ubezpieczenie. Wiadomo już, że zostaną wprowadzone zmiany w przepisach. Nowe zasady mogą zacząć obowiązywać już w przyszłym roku, jak informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Jak wyglądają nowe składki ZUS?

Do tej pory osoba pracująca w oparciu o umowę zlecenie płaciła ZUS liczony do wysokości minimalnego wynagrodzenia. W przypadku zarobienia większej kwoty jej pracodawca nie odprowadza składki od nadwyżki. Analogicznie wygląda sytuacja, gdy ktoś pracuje w jednej firmie na etat, a w drugiej dorabia sobie na zleceniu. Może się z darzyć, że w ogóle nie płaci ZUS od umowy zlecenia, jeśli w pierwszej pracy zarabia pensję minimalną.  Zmiana polega na tym, że w pierwszym przypadku na pewno, a z dużym prawdopodobieństwem także i w drugim, zostanie zapłacona składka w pełnej wysokości.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Zyski dla ZUS

Według Dziennika Gazety Prawnej konsekwencją pełnego ozusowania zleceń będzie polepszenie się sytuacji ZUS. Wyższe składki, które będą następstwem zmian, oznaczają podwyższenie wpływów do kasy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o około 3 mld zł rocznie. Dzięki temu mógłby dostawiać mniejszą dotację z budżetu państwa.

Co to wszystko oznacza w praktyce dla pracowników i pracodawców? Z jednej strony zmiany spowodują, że na kontach pracowników w ZUS znajdzie się więcej pieniędzy, co pozytywnie wpłynie na wysokość ich przyszłych emerytur. Z drugiej jednak strony oznacza to podwyższenie kosztów dla pracodawców. "Na przykład w przypadku umowy na 3 tys. zł miesięcznie koszty składki wzrosną o ok. 300 zł" - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

Dzisiaj grzeje: 1. Tata znalazł w telefonie synka zdjęcie, które mrozi krew w żyłach. Wydał go policji bez wahania

2. Dramatyczne wieści z polskiej miejscowości. Gwałtowna pogoda, zerwane dachy, powalone drzewa

Zatem ogólnie zmiany są korzystne, bo przecież w naszym wspólnym interesie jest dobra kondycja Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, co zauważyła w Poranku Radia TOK FM Dominika Wielowieyska. Dodała jednak, że: "zabawne jest to „kręcenie” w jedną lub drugą – ogłaszanie głośne obniżek i ciche podnoszenie składek komu innemu".

Najlepsze newsy dnia:

  1. Masz jeszcze tylko trochę ponad 2 tygodnie. Potem 300 zł PRZEPADNIE na dobre!
  2. Pierwszy dzień kadencji Sejmu dobiega końca a już zrobiono zdjęcie, o którym będziemy mówić przez 4 lata
  3. Jerzy Rutkowski nie żyje. Przed śmiercią nocą wywoływał jedno imię
  4. Doniesienia są straszne, Kasia Figura przeżyła horror na żywo. Mąż miał bić ją po głowię, kopać i pluć na twarz
  5. Najbardziej zagadkowa tragedia w Polsce od lat. Mama i tata nie żyją, informacje o nagraniach przerażają 

Źródło: TokFM
 

Następny artykuł