ZUS oferuje przedsiębiorcom niższe składki
Pixabay.com, autor: Arcaion
Irmina Jach - 11 Stycznia 2021

Można zyskać kilkaset złotych każdego miesiąca. Trzeba się zgłosić do 31 stycznia

ZUS zaproponował przedsiębiorcom płacenie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Ulga dotyczy posiadaczy biznesów, których przychód w ubiegłym roku nie przekroczył danego progu. Wnioski można składać do 31 stycznia.

Mały ZUS Plus jest dedykowany przedsiębiorcom, którzy nie przekraczają określonego limitu dochodów. Próg ustalany jest proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi mogą skorzystać osoby, które prowadziły własny biznes nie krócej niż 60 dni w poprzednim roku kalendarzowym. W skali każdego miesiąca będa mogli dzięki temu zaoszczędzić kilkaset złotych.

ZUS oferuje przedsiębiorcom niższe składki

Z rozwiązania oferowanego przez ZUS można korzystać maksymalnie przez 36 miesięcy. Ulga dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenia społeczne. Ubezpieczenie zdrowotne musi być opłacane w pełnej wysokości.

Z małego ZUS Plus wykluczono przedsiębiorstwa, które rozliczają się na podstawie karty podatkowej z jednoczesnym zwolnieniem sprzedaży od podatku VAT oraz przedsiębiorców, którzy prowadzą inną działalność pozarolniczą - na przykład spółkę jawną.

Z ulgi nie skorzystają także osoby, które wykonywały dla byłego lub obecnego pracodawcy obowiązki, które leżały w zakresie jego obowiązków pracowniczych w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym, a także Polacy, którzy dopiero założyli działalność gospodarczą.

Niewiarygodne, czym zajmuje się żona Dawida Kubackiego. Fani zaniemówili z wrażeniaNiewiarygodne, czym zajmuje się żona Dawida Kubackiego. Fani zaniemówili z wrażeniaCzytaj dalej

Świeżo upieczeni właściciele firm mają do dyspozycji nieco inne rozwiązania. Przysługuje im sześciomiesięczna ulga na start oraz dwa lata preferencyjnych składek opłacanych od podstawy równej 30 procent minimalnego wynagrodzenia. Wszystkie ulgi mają charakter dobrowolny.

Wnioski o skorzystanie z ZUS Plus można składać pomiędzy 1 a 31 stycznia 2021 roku. Z uwagi na fakt, że końcowy termin przypada w niedzielę, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy, czas na dokonanie zgłoszenia został wydłużony do poniedziałku 1 lutego.

Przedsiębiorcy powinni dostarczyć ZUS-owi odpowiednie dokumenty: ZUS ZWUA (wyrejestrowanie z dotychczasowym kodem ubezpieczenia) oraz ZUS ZUA lub ZUS ZZA (zgłoszenie do ubezpieczeń z kodem właściwym dla małego ZUS plus: 05 90 albo 05 92).

Właściciele firm, którzy korzystali z ulgi w ubiegłym roku i nadal spełniają wymogi, zostaną automatycznie dopisani do programu. Dodatkowo każdy, kto chce skorzystać z ZUS Plus w 2021 roku, musi złożyć dokumenty rozliczeniowe ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2021 roku (do 10 lub 15 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 roku (w terminie do 10 albo 15 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Kwota składek przy małym ZUS plus zależy od dochodu. Średnio przedsiębiorcy zyskają po kilkaset złotych ulgi. Przypominamy, ze podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne jest połowa przeciętnego miesięcznego dochodu uzyskanego z działalności w poprzednim roku.

Artykuły polecane przez redakcję Pikio:

Krystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć w jakich pławi się luksusachKrystyna Janda mieszka w pałacu jak z bajki. Trudno uwierzyć, w jakich pławi się luksusachCzytaj dalej

Źródło: Fakt

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News