ZUS podjął decyzję. Koniecznie trzeba spełnić jeden obowiązek, inaczej nie ma się szans

ZUS podjął decyzję. Koniecznie trzeba spełnić jeden obowiązek, inaczej nie ma się szans Źródło: Marina Shemesh/publicdomainpictures

ZUS już rozpoczął kierowanie zainteresowanych Polaków do sanatoriów i ośrodków rehabilitacji leczniczej na terenie całego kraju. Jednak nie każdy będzie mógł pojechać. Okazuje się, że prowadzony został ważny obowiązek. Jeżeli, nie zostanie on spełniony, nie będzie można wyjechać do sanatorium. Jakie zasady wprowadził w życie ZUS?

ZUS zapowiedział, że wszyscy, którzy chcą wybrać się na wyjazd do sanatorium, będą musieli spełnić jeden warunek. Każdy przyszły pensjonariusz zobligowany jest do przeprowadzenia testu na koronawirusa przed wyjazdem. Do sanatorium pojedzie tylko ten, kto otrzyma negatywny wyniki. ZUS zakłada tylko jeden wyjątek, w którym nie trzeba okazywać wyniku testu. 

ZUS i Narodowy Fundusz Zdrowia pokryją koszty wykonania testu

Narodowy Fundusz Zdrowia już od kilku tygodniu wysyła Polaków do sanatoriów, a w ich ślady 4 sierpnia poszedł ZUS, który kierować będzie kuracjuszy na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. Bez względu na to, która z instytucji wystawiła skierowanie, wymagane jest, by osoba wysyłana na turnus wykonała przed wyjazdem test na koronawirusa. 

Wbrew obawom Polaków zarówno NFZ, jak i ZUS zobowiązały się do pokrycia kosztów wykonania testów dla kuracjuszy sanatoriów. Każda osoba przed wyjazdem powinna skontaktować się z ośrodkiem, do którego jedzie i podać swój numer telefonu. Na ten numer zadzwonią z ośrodka, by poinformować o zleceniu testu. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ 

ZUS dopuszcza jeden wyjątek

- Jeśli nasz klient jest kierowany na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, czyli w miejscu swojego zamieszkania wtedy nie wykonuje testu. Ważne jest jednak żeby test nie był zrobiony nie wcześniej niż sześć dni przed wyjazdem i tylko negatywny wynik pozwala na wyjazd do sanatorium – wyjaśnia rzeczniczka ZUS Iwona Kowalska-Matis.

Dzisiaj grzeje: 1. Groźny wypadek Andrzeja Dudy. Zdjęcia z miejsca zdarzenia obiegły sieć
2. Tuż przed śmiercią zaczął tracić zmysły. Nowe fakty dotyczące strasznej śmierci aktora
3. Żółta strefa objęła już prawie całą Polskę. Pilny komunikat Rządowego Centrum Bezpieczeństwa
 

Osoby, które będą miały wykonany test przed wyjazdem, jego wynik przekazany zostanie im telefonicznie. Rzeczniczka ZUS przekazała także, że wszystkie osoby, które wybierają się do sanatoriów, powinny zapatrzeć się w rękawiczki, maski ochronne, a także powinny pamiętać o zachowywaniu bezpiecznej odległości i częstym myciu rąk. Warto pamiętać, że osoby na kwarantannie i przebywające w domu z osobą na kwarantannie czy domowej izolacji, nie mogą jechać do sanatorium. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Tragiczna wiadomość sprzed kilku godzin. Nie żyje Michał Bąk, stratował go byk
  2. Ministerstwo Zdrowia przekazało wiadomość. Nie można uniknąć obowiązku
  3. Tragiczne informacje z ostatniej chwili. W nocy zmarł dziennikarz TVP i TVN
  4. Sytuacja jest bardzo napięta, coraz więcej niebezpieczeństwa. Premier Morawiecki zwołał spotkanie na najwyższym szczeblu
  5. Jacek Kurski się do tego posunął. Upublicznił list rozwodowy swojej byłej żony, bez żadnych skrupułów

Źródło: WP

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News