Ponad czterdzieści lat skrywał swój sekret. Żona przypadkiem odkryła prawdę, robiąc porządki na strychu, zrobiła coś niespodziewanego

Ponad czterdzieści lat skrywał swój sekret. Żona przypadkiem odkryła prawdę, robiąc porządki na strychu, zrobiła coś niespodziewanego Źródło: Wikimedia Commons Li-sung CC3.0

Żona przez 40 lat małżeństwa nie miała pojęcia, co niegdyś zrobił jej mąż. Żył z tym w tajemnicy, aż pewnego dnia kobieta odnalazła na strychu zapiski oraz dokumenty. Wtedy zrobiła coś nieprawdopodobnego.

Żona Nicholasa George Wintona z Wielkiej Brytanii nie miała pojęcia, czym naprawdę zajmował się niegdyś jej mąż. Wiedziała, że przez niemal całe życie zajmował się giełdą i to właśnie jako makler zarabiał na życie. Ten dzień, w którym znalazła dokumenty na strychu, sprawiło, że spojrzała na męża zupełnie inaczej.

Żona odkryła sekret, który jej mąż skrywał przez 40 lat

Gdy Nicholas w 1938 roku, rok przed wybuchem II wojny światowej, wybrał się na narty do Szwajcarii. Tam postanowił odwiedzić przyjaciela w Czechosłowacji. Wcześniej nie zdawał sobie sprawy, co się dzieje na terenie tego kraju. Zetknął się z niemieckimi obozami pracy, w których niewoleni byli Żydzi. Wtedy postanowił uratować zniewolone dzieci i znaleźć dla nich rodziny zastępcze w Wielkiej Brytanii.

Akcja została przeprowadzona w 1939 roku, w transporcie uratowano aż 669 żydowskich dzieci, które prawdopodobnie zginęłyby w obozie. Mężczyzna ryzykował życiem, ale udało mu się uratować ponad sześć setek istnień tuż przed wybuchem wojny. O swoim sekrecie nie powiedział nikomu, aż w 1988 roku, jego żona znalazła jego stare zapiski, z listą uratowanych dzieci.

Kobieta postanowiła zrobić mężowi niespodziankę. Zgłosiła sprawę do dziennikarzy BBC, którzy dotarli do wielu uratowanych osób. Następnie zaproszono Wintona do programu, nie mówiąc mu nic o tym, co przygotowano, miał być tylko jednym z wielu gości na widowni.

Wzruszający moment. Po latach wynagrodzono go za bohaterską postawę

W pewnym momencie prezenterka zaczęła pokazywać listę uratowanych przez Wintona dzieci. Przeczytała nazwisko jednej z uratowanych osób - Very Diamant i powiedziała, że osoba, która wywiozła ją z obozu, siedzi obok. 79-letni Nicholas był wzruszony do łez.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Chwilę później, prezenterka poprosiła, aby wstały wszystkie osoby, które są zgromadzone na sali i zawdzięczają Nichalosowi Wintonowi życie. Gdy kilka osób podniosło się z krzeseł, 79-latek był jeszcze bardziej wzruszony.

Dzisiaj grzeje: 1. Kolejna śmierć z powodu koronawirusa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia przekazało tragiczne informacje
2. Biedronka wprowadza żele antybakteryjne. Znamy ich cenę, jest ogromnym zaskoczeniem

Gdy informacje obiegły świat, było pewne, że życie Nicholasa Wintona będzie inne niż do tej pory. Starszy mężczyzna stał się prawdziwym bohaterem Brytyjczyków, a Królowa Elżbieta II nadała mu tytuł szlachecki. Czesi postawili mu pomnik na dworcu w Pradze i zgłosiła jego kandydaturę do pokojowej nagrody nobla. Nicholas Winton zmarł w 2015 roku i został pochowany z najwyższymi honorami.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Nie żyje prawdziwa legenda. Zmarł uwielbiany dziennikarz, informacje przekazała żona
  2. Adam Małysz przekazał informacje o stanie zdrowia skoczków. "Sytuacja jest poważna"
  3. Genialny trik na masło prosto z lodówki. W kilka sekund będzie gotowe do smarowania
  4. Nie żyje uwielbiany polski dziennikarz. Wdowa zaapelowała do wszystkich Polaków
  5. Na ogórkach kiszonych ze sklepu widać biały nalot? Dla własnego dobra lepiej wiedzieć, co oznacza
  6. Skandal, wyrzucili sterty jedzenia kupionego na zapas. Nie wiedzieli jak odświeżyć pieczywo

Źródło: Wikipedia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News