Wybuch groźnej epidemii w polskim województwie! Śmiertelna choroba, setki zarażonych

Wybuch groźnej epidemii w polskim województwie! Śmiertelna choroba, setki zarażonych Źródło:

Województwo śląskie przechodzi teraz prawdziwą epidemię. Żółtaczka typu A opanowała cały region, do tej pory odnotowano kilkaset przypadków zachorowań, a przez okres wakacyjny może być jeszcze gorzej.

Według informacji opublikowanych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach do tej pory w woj. śląskim odnotowano prawie 400 przypadków żółtaczki. Najwięcej zarażonych jest w Częstochowie , Sosnowcu , Dąbrowie Górniczej, Bytomiu oraz Katowicach. Ze względu na duże zaludnienie zidentyfikowanie ogniska choroby jest praktycznie niemożliwe, co utrudnia zapobieganiu dalszym zarażeniom. - Identyfikacja ogniska, źródła epidemii wydaje się niemożliwa. Większość ognisk WZW A stanowią domowe, 2-3 osobowe ogniska zachorowań o nieustalonym źródle zakażenia - mówiła Agata Ławicka-Dajlidzienko z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Sosnowcu.

Żółtaczka typu A opanowała woj. śląskie

Jest to już drugi rok z rzędu, gdzie w tym rejonie wybucha epidemia żółtaczki. Jednak z roku na rok liczba zachorowań jest coraz większa, dla  porównania w całym 2017 roku na Śląsku odnotowano prawie 600 przypadków, teraz jest ich już 385. W 2016 roku przypadków zakażenia WZW A było zaledwie 3 a w 2015 siedem. Wciąż nie jest znana tak drastycznego wzrostu zachorowań, który miał miejsce w ubiegłym roku i cały czas się rozwija. - Narażeni są wszyscy. W okresie letnim szczególnie osoby podróżujące do krajów o niższym standardzie sanitarnym. Zakażenie nie musi jednak następować na drodze pokarmowej, a może również podczas kontaktu seksualnego oraz przez kontakt z krwią chorego - ostrzega dr Jacek Czapla w rozmowie z Onetem. W skrajnych przypadkach wirus prowadzi do poważnych zniszczeń wątroby, które mogą doprowadzić nawet do śmierci, dlatego tak ważne jest, aby przestrzegać higieny, ponieważ oprócz szczepionki jest to jedyny sposób, aby uniknąć tej strasznej choroby, która może trwać nawet pół roku. Jeżeli zauważycie u siebie jakieś niepokojące objawy, to natychmiast udajcie się do lekarza, aby jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie. - Banalna rzecz: myjemy ręce kilkanaście razy dziennie, przed każdym wyjściem z toalety, po skorzystaniu z bankomatu, uchwytu w autobusie, tramwaju, czy dotykaniu wózka w supermarkecie, myjemy przed spożyciem owoce i warzywa. Proste podstawowe nawyki, które niestety często są pomijane  - dodaje. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Z OSTATNIEJ CHWILI: Rozpędzonym samochodem wjechał w George’a Clooneya!
  2. Magda Gessler obchodzi dziś urodziny! Nigdy nie zgadniecie które
  3. Psy, które nie uczulają. Lista i galeria
źródło: onet.pl
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News