Bombowce, to jedne z największych i najcięższych maszyn. Z tego powodu są mniej zwrotne od innych samolotów. Wypadek tak ogromnej maszyny to zagrożenie nie tylko dla załogi, ale także dla innych ludzi.

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w czwartek w Rosji, w obwodzie kałuskim. Podczas próby startu rosyjski bombowiec Tu-22M3 wypadł z pasa startowego. Po opuszczeniu go maszyna upadła na kadłub.

Prócz uszkodzonego dziobu samolotu, zniszczone zostały także liczne elementy podwozia. Chociaż początkowo media informowały, że samolot nie jest zniszczony, okazało się, że uszkodzenia są zbyt duże. Znaczne zniszczenia licznych elementów samolotu sprawiają, że maszyna nie nadaje się do dalszej eksploatacji.

Rosyjskie samoloty Tu-22M3, w tym ten, który uległ uszkodzeniu, biorą udział w rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach Zapad 2017. Niemniej służby informują, że w wypadku nie zginął żaden z żołnierzy uczestniczących w manewrach.

Mogło być jednak naprawdę groźnie. Bombowce Tu-22M3 (Kod NATO: Backfire) to samoloty średniego i dalekiego zasięgu. Mogą być wyposażone w 3 pociski manewrujące Ch-22, a ich prędkość maksymalna przekracza 2000 km/h. Gdyby więc doszło do eksplozji, historia mogła skończyć się tragicznie.

Źródło: wprost.pl

...

Zobacz również

Kto ma lepszą armię: Polska czy Ukraina? PORAŻAJĄCA różnica!

Zobacz również