10-letni chłopiec i jego 9-letnia koleżanka zniszczyli cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej w Milejczycach na Podlasiu.  Dzieci porozbijały tablice pamiątkowe i porozrzucały czerwone gwiazdy. Do zniszczenia cmentarza doszło we wrześniu.

Dzieci mieszkają w Milejczycach są wychowywane przez dziadków. Według prokuratury był to chuligański wybryk. Nie ma powodów, aby podejrzewać, że zrobiły to „z nienawiści” do Rosjan, mówi prokurator. Dzieci zostały przesłuchane w obecności psychologa.

„Odpowiedzialności z ustawy o nieletnich za czyny karalne podlegają osoby, które ukończyły 13 lat. Tak że te osoby na pewno za czyny karalne nie będą odpowiadały” – mówił Janusz Martyniuk, szef tamtejszej prokuratury.  Sprawa może zostać przekazana prokuratorowi, zajmującemu się przestępstwami o podłożu rasistowskim i narodowościowym. Decyzję ma podjąć Prokuratura Okręgowa w Białymstoku.

O wydarzeniu, policję poinformował wójt Milejczyc. Dzieci zniszczyły niemal wszystkie tablice znajdujące się na cmentarzu, a także porozrzucały gwiazdy czerwone znajdujące się na terenie nekropolii.

„Z ich wyjaśnień wynika, że kiedy bawiły się na cmentarzu, to spodobały im się te gwiazdki. Dzieci chciały zabrać je ze sobą, próbując je odłamać znalezionym kamieniem. Dopiero później zorientowały się, że nabroiły i chciały przywrócić je do stanu poprzedniego. Nie udało im się to. Postanowiły to utrzymać w tajemnicy” – mówi rzecznik Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji – Andrzej Baranowski.
We wrześniu, Rosjanie interweniowali w sprawie zniszczenia cmentarza. W oświadczeniu napisali: „Wzywamy Warszawę, by publicznie i jednoznacznie potępiła działania złoczyńców, wyraźnie oświadczając, że miejsce pochówku żołnierzy, którzy uratowali Polskę od faszyzmu, są nietykalne”. 

Polski MSZ potępił zdewastowanie cmentarza. Poinformował również, że sprawę zaangażowana jest policja i Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

Miejsce pochówku żołnierzy radzieckich znajduje się na obrzeżach Milejczyc. Jest w nim pochowanych około 1600 czerwonoarmistów. Napis na obelisku znajdującym się na cmentarzu informuje, że Armia Czerwona walczyła tu z nazistami w latach 1941-1944.

jo, źródło: tvn24.pl, rmf24.pl

...

Zobacz również