W Rosji pod Moskwą doszło do tragicznej w skutkach katastrofy lotniczej. W jej wyniku zginęło 71 osób, śledczy zaś badają sprawę i poszukują przyczyny tragedii. Znany pilot nie ma jednak wątpliwości. Otwarcie wskazuje winnych.

Znany w Rosji pilot doświadczalny, ekspert w dziedzinie lotnictwa Magomed Tolbojew uważa, że nie trzeba długo szukać winnych katastrofy. Jego zdaniem sprawa jest jednoznaczna i oczywista. Bardzo ostra wypowiedź nie pozostawia złudzeń.

ZOBACZ TAKŻE: Katastrofa lotnicza! Trwa mordercza walka z czasem

Znany pilot i ekspert: to oni ich zabili!

Tolbojew jest w tej sprawie niezwykle pewny siebie i bardzo kontrowersyjny. W takich sytuacjach bardzo często stara się unikać publicznych oskarżeń aż do wyjaśnienia przyczyn i podania ich oficjalnej wersji.

Tymczasem znany pilot ostro atakuje… samych pilotów, kierujących maszyną w chwili katastrofy.

– Bardzo trudno mi to powiedzieć jako profesjonaliście, ale powodem katastrofy samolotu An-148 jest absolutnie nieprzygotowana załoga – stwierdził Tolbojew jednoznacznie.

Niemniej jednak ekspert nie oskarża pilotów o złą wolę. Jego zdaniem problem jest znacznie głębszy. Jak podkreśla, najpoważniejszym problemem jest szkolenie.

– Dlaczego tak się stało? Trzeba zapytać szefa Federalnej Agencji Transportu Lotniczego, on jest za to odpowiedzialny – podkreślił.

ZOBACZ TAKŻE: Indie: Katastrofa lotnicza. Są ofiary śmiertelne

Szkolenie pilotów w Rosji leży?

Od wielu już lat pojawiają się liczne zarzuty do złego wyszkolenia pilotów. W Rosji odpowiada za to właśnie Federalna Agencja Transportu Lotniczego. Zdaniem części mediów ale także ekspertów, nie przykłada się tam wystarczającej wagi do kształcenia.

– Piloci zrobili wszystko źle, niektóre błędy, tak zwany czynnik ludzki – oni zabili pasażerów! Teraz nie ma pilotów. Są tylko pstrykacze, operatorzy. Naciskają tylko guziki, nie rozumiejąc niczego. Dlatego mamy katastrofę za katastrofą, jedną bardziej przerażającą niż drugą. Kazań, Jarosław, i tak dalej – wymienia Tolbojew.

W Rosji doszło w ostatnich latach do kilku tragicznych w skutkach katastrof lotniczych. Wśród nich można wymienić między innymi właśnie tę w Kazaniu w 2013 roku, gdzie w wyniku błędu pilotów samolot po odejściu na drugi krąg (zaniechanie lądowania i ponowna próba) niemal pionowo wbił się w płytę lotniska. Zginęło wtedy 50 osób.

Inna katastrofa – w Jarosławiu w 2011 roku prawdopodobnie wynikała z tego, że jeden z pilotów zamiast dodawać gazu podczas startu – hamował. Wynikało to z przyzwyczajenia do latania samolotem Jak-40, tymczasem lot odbywał się Jakiem-42D.

[W dniu wypadku załoga] powinna raczej przechodzić szkolenie z latania na samolocie Jak-42 niż go pilotować – napisał MAK w raporcie po katastrofie.

ZOBACZ TAKŻE: Połtawa. Katastrofa lotnicza, maszyna wbiła się w wieżę telewizyjną

Czy popierasz politykę zagraniczną PiS?

Zobacz Wyniki

Loading ... Loading ...

Sztuczna mgła, bomba i sabotaż - popularne teorie spiskowe o Smoleńsku [ZDJĘCIA]


Polscy politycy na wzruszających zdjęciach rodzinnych [ZOBACZ!]

Zobacz również