Jak twierdzą dziennikarze, w ostatnim czasie bardzo wiele osób otrzymało drogą mailową prośbę o wsparcie zarejestrowanej w Warszawie fundacji Akcja Demokracja. Zajmuje się ona finansowym wspomaganiem osób biorących udział w ostatnich protestach, a jej szefem jest… były niemiecki wiceminister finansów.

Jak wynika z wiadomości rozsyłanych przez Akcja Demokracja, składki chętnych przeznaczone są na zabezpieczanie demonstracji, zakup świec, czy też wynajem sprzętu nagłaśniającego. Nie byłoby w tym nic nadzwyczaj dziwnego, gdyby nie fakt, iż przewodniczącym rady nadzorczej fundacji jest Caio Koch-Weser, były wiceminister finansów Niemiec, który do 2016 roku pełnił także funkcję zastępcy szefa Deutsche Banku.

Warto zaznaczyć, że Akcja Demokracja otrzymała także w ostatnich latach około 200 tys. zł od niemieckiej organizacji Campact oraz Europejskiej Fundacji Klimatycznej. Dla wielu osób fakt zaangażowania Niemców w wewnętrzne zawirowania na polskiej scenie politycznej są bardzo zaskakujące. Inni za to chętnie przelewają pieniądze fundacji wspierającej coraz większe protesty. Sam Koch-Weser w żaden sposób nie odniósł się do szczegółów funkcjonowania projektu, za który jest odpowiedzialny.

...

Zobacz również