Dzisiaj ok. godziny 10. rano miał miejsce atak terrorystyczny na jeden z kościołów na północy Francji. Francuska policja potwierdza śmierć przynajmniej jednego z zakładników, którego napastnicy brutalnie zamordowali. Pojawiają się również pierwsze informacje sugerujące motywy zamachowców. 

Dzisiaj po godzinie 10 rano, w kościele w Saint-Etienne-du-Rouvray, dwoje uzbrojonych w duże noże napastników zabarykadowało się w biorąc kilku zakładników – księdza, dwie siostry zakonne i przynajmniej dwoje wiernych.

Z informacji  potwierdzanych przez policję wynika, że przynajmniej jeden z zakładników tj. 92-letni ksiądz, stracił życie tuż przed szturmem. Terroryści brutalnie go zamordowali podcinając mu gardło. Niektóre źródła mówią, że zamachowcy odcięli mu głowę na wzór egzekucji przeprowadzanych przez Państwo Islamskie. Są również doniesienia o przynajmniej dwojgu kolejnych zakładników, którzy odnieśli poważne rany i znajdują się w stanie krytycznym.

We francuskich mediach pojawiły się również pierwsze informacje, które rzucają światło na kwestię motywu jakim kierowali się napastnicy. W trakcie szturmu przeprowadzonego przez jednostkę antyterrorystyczną zamachowcy mieli krzyczeć hasła o Państwie Islamskim i islamie. Motywem jest zatem najprawdopodobniej  – jak w przypadku pozostałych ataków w ostatnich dniach – walka z Zachodem, prowadzona przez bojowników Państwa Islamskiego.

Pojawiły się także doniesienia, że przynajmniej jeden z zamachowców wyglądem przypominał muzułmanina – nosił typową muzułmańską wełnianą czapkę i nosił brodę.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu:

bh, źródło: figaro

...

Zobacz również