Znamy najbiedniejszą i najbogatszą gminę Polski. Potężne różnice między nimi

Znamy najbiedniejszą i najbogatszą gminę Polski. Potężne różnice między nimi Źródło: źródło: thekeyofknowledge.net, pixabay.com

Ogromna przepaść jaka jest między tymi dwoma gminami przywodzi na myśl pytanie, "czy obie na pewno są ulokowane w tym samym kraju?". Jedna jest bowiem znacznie dostatniejsza od drugiej, przekraczając kilkadziesiąt razy jej bogactwo.

Dane, dzięki którym można oszacować, która z gmin jest najbogatsza, a która najbiedniejsza, zbiera Ministerstwo Finansów. Resort co roku publikuje wskaźniki dochodów podatkowych na jednego mieszkańca. W tym rankingu wyszczególniona jest każda z polskich gmin.

Dane te pozwalają określić, która z nich opływa w dostatek, a która klepie biedę. Wystarczy posłużyć się wyliczeniami resortu finansów i pamiętać, że średnia dochodów podatkowych na mieszkańca to 1 596,67 zł.

Najbardziej poniżej tego wyniku jest gmina Radogoszcz (woj. małopolskie). Dochody podatkowe z tej gminy to zaledwie 424,77 zł na mieszkańca. Blisko uzyskania tego niechlubnego tytułu były też dwie inne gminy, co ciekawe - te także są z Małopolski. Mowa o Lipnicy Wielkiej (433,53 zł) i Ropa (456,45 zł).

Z kolei po drugiej stronie tego rankingu znalazła się najdostatniejsza gmina Polski. Ta za nic ma sobie średnią krajową i bije ją na głowę aż 22-krotnie. Gmina Kleszczów (woj. łódzkie) ma najlepszy wynik dochodów podatkowych na mieszkańcach, bo aż 34 825,79 zł. Tym samym prześcignęła najbiedniejszą gminę 82 razy.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News