Ogromna przepaść jaka jest między tymi dwoma gminami przywodzi na myśl pytanie, „czy obie na pewno są ulokowane w tym samym kraju?”. Jedna jest bowiem znacznie dostatniejsza od drugiej, przekraczając kilkadziesiąt razy jej bogactwo.

Dane, dzięki którym można oszacować, która z gmin jest najbogatsza, a która najbiedniejsza, zbiera Ministerstwo Finansów. Resort co roku publikuje wskaźniki dochodów podatkowych na jednego mieszkańca. W tym rankingu wyszczególniona jest każda z polskich gmin.

Dane te pozwalają określić, która z nich opływa w dostatek, a która klepie biedę. Wystarczy posłużyć się wyliczeniami resortu finansów i pamiętać, że średnia dochodów podatkowych na mieszkańca to 1 596,67 zł.

Najbardziej poniżej tego wyniku jest gmina Radogoszcz (woj. małopolskie). Dochody podatkowe z tej gminy to zaledwie 424,77 zł na mieszkańca. Blisko uzyskania tego niechlubnego tytułu były też dwie inne gminy, co ciekawe – te także są z Małopolski. Mowa o Lipnicy Wielkiej (433,53 zł) i Ropa (456,45 zł).

Z kolei po drugiej stronie tego rankingu znalazła się najdostatniejsza gmina Polski. Ta za nic ma sobie średnią krajową i bije ją na głowę aż 22-krotnie. Gmina Kleszczów (woj. łódzkie) ma najlepszy wynik dochodów podatkowych na mieszkańcach, bo aż 34 825,79 zł. Tym samym prześcignęła najbiedniejszą gminę 82 razy.

pt

...

Zobacz również