Szykuje się prawdziwa gratka dla fanów najbardziej popularnej sagi z gatunku fantasy. Syn J.R.R Tolkiena postanowił opublikować skrywaną do tej pory powieść swojego ojca, sto lat po jej powstaniu.

Według Christophera Tolkiena historia ,,Beren i Lúthien” miała dla jego ojca bardzo osobiste znaczenie. Napisał on ją zaraz po powrocie z bitwy o Sommę, w której brał udział.

Stracił dwóch swoich najmłodszych przyjaciół na Sommie i wyobrażasz sobie, że musiał być w środku kompletnym wrakiem – mówi specjalizujący się w twórczości Tolkiena John Garth.

Napisana przez Tolkiena historia miała być dla niego tak ważna, że zażyczył on sobie wygrawerowania imion bohaterów – Beren i Lúthien – na nagrobku swoim i żony. Wiele z dziejących się w niej sytuacji miało mieć swoje odzwierciedlenie w życiu autora.

Historia stała się w końcu częścią książki Silmarillion, jednak teraz fanom ma zostać okazana jej pełna, pierwotna wersja. Wydanie ma zawierać także ilustracje Alana Lee, który zdobył Nagrodę Akademii za pracę nad słynną ekranizacją trylogii stworzoną przez Petera Jacksona.


źródło: http://www.bbc.com

...

Zobacz również