Ważne zmiany w kodeksie pracy. Polakom nie będzie do śmiechu

Ważne zmiany w kodeksie pracy. Polakom nie będzie do śmiechu Źródło: Biuro

Kodeks pracy się zmieni! Miliony polskich pracowników, oraz pracodawców będą musiały zmierzyć się z nową rzeczywistością prawną, która zmusi wszystkich do dużych zmian. Wiemy, jak będą wyglądały!

Kodeks pracy to ustawa, która obowiązuje wszystkich pracodawców oraz pracowników na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. W myśl zapowiadanych przez Prawo i Sprawiedliwość rozwiązań stare przepisy ulegną nowelizacji. Już teraz warto przygotować się na to, co planuje dla milionów Polaków rząd.

Kodeks pracy nie będzie już taki sam!

Według dziennikarzy Gazety Wyborczej jest to skutkiem tego, że nastąpiły konsekwencje nowelizacji kodeksu pracy z 25 czerwca 2015 roku. Wprowadziła ona m.in. zrównanie okresów wypowiedzenia na umowie na czas określony z umowami na czas nieokreślony:
  • dwa tygodnie przy zatrudnieniu poniżej sześciu miesięcy,
  • jeden miesiąc, jeśli pracownik pracuje dłużej,
  • trzy miesiące, gdy pracownik jest zatrudniony w firmie minimum trzy lata.

Nowa zasada

Nowelizacja ustawy wprowadza także nowe rozwiązania w zatrudnieniu. Mowa o tak zwanej zasadzie 3/33. Pracodawcy według nowych przepisów mogą zatrudniać daną osobę na czas określony na maksymalnie trzech umowach tego typu (nie wliczając w to umowy na czas próbny) i nie dłużej niż przez 33 miesiące łącznie. Później pracownik przechodzi na umowę na czas nieokreślony.

Zasada nie ma zastosowania, jeśli pracownik zatrudniany jest chociażby na zastępstwo, przy pracach dorywczych lub sezonowych,  przypadku zawarcia umowy na czas trwania kadencji, w przypadku występowania obiektywnych przyczyn przemawiających za zatrudnieniem na czas określony (wtedy musi jednak zawiadomić o tym w ciągu 5 dni właściwy inspektorat pracy).

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Kontrowersje dotyczące urlopów.

Nowelizacja przepisów nie może być uznana za sukces rządu Prawa i Sprawiedliwości. Mieszane uczucia Polaków budzą chociażby kolejne zmiany, które planowane są przez Ministerstwo Pracy na rok 2019. Sama Minister Pracy, Elżbieta Rafalska, wypowiedziała się na temat budzących emocje zmian i uspokoiła miliony zlęknionych Polaków: - Pewne kontrowersyjne elementy zawarte w projekcie nowego indywidualnego prawa pracy przeważyły za tym, że nie będziemy prowadzili dalszych prac nad tymi projektami. Chodzi tu szczególnie o ograniczenie ochrony kobiet w ciąży, zmiany dotyczącej przerwy na papierosa czy urlopu na żądanie - powiedziała Rafalska. ZOBACZ WIĘCEJ:
  1. To co robią emeryci, żeby mieć na życie, woła o pomstę do nieba. Skandal!
  2. PiS nie ma już wyboru. Zrezygnuje z 500 plus i da nowe świadczenie?
  3. Szokujące nagranie video ws. afery taśmowej! Nikt wcześniej go nie widział
Następny artykuł