Od lipca zmiany w egzaminie na prawo jazdy

Od lipca zmiany w egzaminie na prawo jazdy Źródło: Wikimedia Commons

Prawo jazdy to wymarzony dokument wielu młodych Polaków, ale do tej pory zdobycie go wiązało się ze stresującym egzaminem i skomplikowaną biurokracją utrudniającą drogę do celu. Nowe zmiany, które od lipca planuje wdrożyć Ministerstwo Infrastruktury, ułatwią zdającym otrzymanie prawa jazdy i zmniejszą związany z egzaminem stres.

Prawo jazdy - zmiany w egzaminie

Prawo jazdy jest marzeniem wielu nastolatków, którzy już dziś chcieliby siąść za kółkiem i prowadzić własne auto. Od lipca bieżącego roku Ministerstwo Infrastuktury planuje rozpocząć wdrażanie zmian mających na celu ułatwienie egzaminów na prawo jazdy. Dotychczas wokół systemu testów WORD-u krążyła zła sława - stres, opóźnienia, nieprzyjemna atmosfera wpływały negatywnie na wyniki kandydatów. Nowe zmiany w przepisach pomogą zmniejszyć stres zdających, jak również ułatwić pracę samym egzaminatorom, tym samym zwiększając zdawalność. 

Pierwszą zmianą planowaną przez MI będzie ustalenie dokładnego czasu egzaminów praktycznych i teoretycznych. Dotychczas opóźnienia i niejasne terminy testów utrudniały pracę egzaminatorom, a wśród kandydatów powodowały dodatkowy stres i wymagały często zarezerwowania całego dnia na egzamin. Według nowych zasad godzina egzaminu będzie znana odgórnie zarówno egzaminatorom, jak i kandydatom. Oszczędność czasu zmniejszy presję egzaminujących i pomoże egzaminowanym uniknąć dodatkowego stresu.

Zmiany Ministerstwa Infrastruktury zmniejszą stres i poprawią zdawalność egzaminów na prawo jazdy

Poprawieniu atmosfery panującej w czasie egzaminu ma również służyć ograniczenie liczby egzaminów w ciągu dnia. Według nowych przepisów egzaminator będzie mógł przeprowadzić maksymalnie 8 egzaminów na prawo jazdy kategorii B dziennie i nie więcej niż jeden egzamin w ciągu godziny. Dzięki temu ocena kandydatów stanie się bardziej obiektywna, a egzaminatorzy będą mogli cierpliwie przeprowadzić test, bez generowania dodatkowego stresu i wywierania presji na zdających. 

Kolejnym punktem, w którym MI planuje wdrożyć zmiany jest ograniczenie kroków potrzebnych do zdobycia dokumentu. Dotychczas do wydania prawa jazdy wymagana była pieczęć, której otrzymanie wiązało się z dodatkową trudnością. Od teraz do zaliczenia egzaminu potrzebny będzie jedynie podpis prowadzącego i numer uprawnień - pieczątka nie będzie konieczna. To uproszczenie wprowadzono głównie dla pracowników WORD-u, jednak skorzystają na nim także sami egzaminowani, którzy z większą łatwością będą mogli otrzymać wymarzone prawo jazdy. 

Wszystkie zmiany Ministerstwo Infrastuktury planuje wprowadzać stopniowo. Pierwsze z nich wdrożone zostaną już w lipcu 2019 roku, kolejne, wymagające dostosowania WORD-u i jego pracowników do nowych przepisów, wprowadzone zostaną najpóźniej w styczniu 2020 roku. Ministerstwo liczy, że zmiany zasad egzaminowania wpłyną na zwiększenie zdawalności na prawo jazdy, szczególnie mając nadzieję, że ułatwienia pomogą kandydatom z niepełnosprawnością.

Źródło: TVN24

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News