Krajewski odszedł na zawsze. Rodzina nie ma pieniędzy na pogrzeb

Krajewski odszedł na zawsze. Rodzina nie ma pieniędzy na pogrzeb Źródło: fot. pxhere.com

Największe postaci polskiej sztuki wkraczają bądź już wkroczyły w podeszły wiek. Niestety wiele z nich opuściło nas w ostatnim czasie. Dziś pogrążyliśmy się w żałobie, gdyż opuścił nas wybitny grafik i malarz, Andrzej Krajewski. Oprócz smutku i żalu rodzinę trapi również poważny finansowy problem, który nie pozwala jej na godne pochowanie bliskiego.

Urodził w 1933 roku w Poznaniu. Po zakończeniu II wojny światowej ukończył wrocławskie liceum plastyczne. Studia ukończył natomiast w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Krajewski zajmował się tworzeniem plakatów filmowych, teatralnych i społecznych. Swój warsztat szlifował pod okiem legendarnego plakacisty i twórcy polskiej szkoły plakatu, Henryka Tomaszewskiego. Artysta zajmował się również projektowaniem okładek do książek, a jego prace doceniono na świecie. Tak jak inni artyści związani z polską szkołą plakatu, Krajewski zachwycił międzynarodowych odbiorców sztuki. Jego prace wystawiano na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie czy Biennale Ilustracji w Osace. Wywieszano je również w Londynie, Sztokholmie, Paryżu Tokio i Helsinkach.

Andrzej Krajewski nie ma szans na gody pochówek

Mistrz grafiki od 1985 roku mieszkał za Oceanem w amerykańskim stanie New Jersey. Na stronie internetowej artysty pojawiła się informacja o jego zgonie. Jej autorami są synowie grafika, Kayetan i Edward. Okazuje się, że możliwości finansowe obu mężczyzn nie pozwalają im na zorganizowanie godnego pochówku i ojca. Z tego powodu zorganizowali internetową zbiórkę na ten cel. Koszt pogrzebu wynosi aż 12 tys. dolarów, czyli ponad 40 tys. złotych. Informacje o zbiórce znaleźć można tutaj. - Nasz tata był znany w swojej społeczności jako postać przerastająca życie – niestrudzony bon-vivant, tryskający specyficzną wiedzą autsajdera, kreatywny geniusz i żarliwie oddany rodzic, dziadek i mąż. Wybitny innowator Polskiej Szkoły Plakatu- Andre wyrażał swoje odważne, kreatywne wizje poprzez rozległy wachlarz technik w tym malarstwo, rysunek, kolaż, komiks i prozę podczas swojej ponad 65-letniej kariery rozpiętej na kilka kontynentów i niezliczone przekazy emocji. Wszystkim nam będzie Go brak - napisali Kayetan i Edward.ZOBACZ TAKŻE:
  1. PiS bierze seniorów na celownik! Ich życie będzie teraz uciążliwe
  2. Bardzo smutne informacje o Gollobie. Sportowiec niewyobrażalnie cierpi
  3. Wstrząsające! Znany aktor bestialsko zamordował żonę
źródło: Wikipedia/andrekrayewski.com Następny artykuł