W wieku 94 lat zmarł na Kubie Zygmunt Sobolewski, więzień KL Auschwitz, który przyjechał do niego w pierwszym transporcie. Po wojnie czynnie działał on na rzecz zachowania pamięci o ofiarach obozów koncentracyjnych oraz uczestniczył w licznych protestach przeciwko ruchom neonazistowskim. 

Sobolewski urodził się 11 maja 1923 roku w Toruniu. Przed wojną był on uczniem korpusu kadetów polskiej marynarki wojennej, a jego ojciec pełnił funkcję kapitana Wojska Polskiego. To właśnie w zastępstwie za niego 17-letni wtedy Sobolewski został aresztowany i przewieziony do KL Auschwitz, gdzie nadano mu numer obozowy 88.

– Przeżyłem też dlatego, że byłem młody. (…) Nie zdawałem sobie sprawy z tego, co się dzieje. Większość ludzi, którzy przeżyli, to zwykli ludzie, robotnicy, chłopi z polskich wiosek, którzy nie potrafili czytać i pisać, ale byli przyzwyczajeni do ciężkiej pracy. Prawnicy, lekarze, technicy, absolwenci wyższych uczelni: wielu z nich po trzech lub czterech tygodniach w Auschwitz popełniało samobójstwa, ponieważ zdawali sobie sprawę, że ich szanse na przeżycie są bardzo małe – opowiadał po latach o swoim pobycie w obozie Sobolewski.

Mężczyzna był ostatnim naocznym świadkiem buntu Żydów z Sonderkommando 7 października 1944 roku. Gasił także płonące krematorium nr IV po tym, jak grupa więźniów wysadziła je i próbowała uciec. Po wojnie Sobolewski mieszkał w Kandzie, a później na Kubie, gdzie zmarł.

...

Zobacz również

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła