Co się dzieje? Polska kupiła tony złota, najwięcej w tym stuleciu w UE

Co się dzieje? Polska kupiła tony złota, najwięcej w tym stuleciu w UE Źródło: pixabay.com

Złoto wszystkim nam kojarzy się z ogromnym bogactwem i wielkim skarbem rodem z legend i baśni. Tymczasem nasz kraj właśnie pozwolił sobie na największe zakupy w Unii Europejskiej od wielu lat. Polska w swoich rezerwach ma już miliardy złotych. 

Złoto wszystkim nam kojarzy się z ogromnym bogactwem, baśniami i ukrytymi skarbami. Uświadomić sobie należy jednak, że szlachetne kruszce wciąż są ważnym aspektem prowadzenia polityki i gospodarki współczesnych państw. Właśnie podana została informacja dotycząca niezwykłych zakupów naszego kraju. Jak się okazuje Polska nabyła najwięcej ton złota wśród krajów Unii Europejskiej w ostatnich latach, a w swoich rezerwach ma szlachetny kruszec wart kilkanaście miliardów złotych.

Złoto masowo kupowane przez Polskę

Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Narodowy Bank Polski zrobił tego lata ogromne zakupy nabywając łącznie 9 ton złota, pierwszy raz w tym stuleciu. Jak podaje dziennik "Financial Times", zakupy odbyć się miały w dwóch transzach - pierwsza miała miejsce w lipcu i wynosiła dwie tony kruszcu, druga natomiast stanowiła 7 ton i odbyła się w miesiąc później. "Financial Times" podało również, że najwięcej złota w tym roku kupowały banki centralne - łącznie 264 tony kruszcu. Podane zostało również, iż jest to pierwszy zakup złota od 1998 roku przez kraj członkowski Unii Europejskiej. Narodowy Bank Polski w odpowiedzi na prośbę "Rzeczpospolitej" o komentarz do rewelacji dziennika stwierdził, że "nie komentuje i nie przekazuje informacji o bieżących działaniach w zakresie zarządzania rezerwami dewizowymi oraz wykorzystania innych instrumentów wynikających w zadań banku centralnego". Jak podkreśla najnowszy raport Macquarie, cena złota spadła w tym roku o 10%, a wszystko to przez coraz silniejszą pozycję dolara. Następstwem tego jest zmniejszające się zainteresowanie inwestorów metalami szlachetnymi, co z kolei stanowi atrakcyjną lokatę dla banków centralnych.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ile złota w swoich rezerwach ma Polska?

Jak wiadomo Polska wszystkie swoje rezerwy złota trzyma w podziemiach Banku Anglii w Londynie. Określa się, że łącznie nasz kraj jest obecnie posiadaczem 112,3 ton złota, a w czwartek jedna uncja warta była 1183 dolarów. Policzyć można, iż przy dzisiejszym kursie tona szlachetnego metalu na rynku kosztuje około 154 mln złotych, więc za świeżo kupione 9 ton Polska zapłaciła zatem niespełna 1,4 mld złotych. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Cristiano Ronaldo oskarżony o gwałt. Jego ofiara ujawnia brutalne szczegóły
  2. Tragicznie informacje. Nie żyje narodowa bohaterka, Polska w żałobie
  3. Słynny poseł PO załamał się w więzieniu. „Ku*wa, ja już nie dam rady”
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News