Nie dostaliście kilkuset złotych, które Wam się NALEŻĄ. Odzyskajcie je!

Nie dostaliście kilkuset złotych, które Wam się NALEŻĄ. Odzyskajcie je! Źródło: fot. Pixabay

Być może zastanawiasz dlaczego twoja emerytura jest taka niska. Warto sprawdzić, czy nie zostało się oszukanym przez ZUS. Okazuje się bowiem, że emerytura tysięcy seniorów jest niższa, niż powinna.

W raporcie „Skuteczność działania systemu przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej” Najwyższa Izba Kontroli zwróciła uwagę na problem zaniżonych emerytur. Wielu Polaków, szczególnie seniorzy nie zapoznali się ze zmienionymi przepisami, przez co są stratni. Nie zostali poinformowani o możliwości zwrócenia się do ZUS-u o ponowne ustalenie kapitału początkowego lub świadczenia. Dopóki do ZUS-u nie wpłynie takowy wniosek, zakład nie może na nowo przeliczyć emerytury lub renty.

Zaniżona emerytura. "Dochód wynosił 0 zł"

W celu uporządkowania dokumentacji w 1999 roku wraz z reformą emerytalną wprowadzono nowy sposób obliczenia świadczeń. Ubezpieczeni mieli obowiązek dostarczyć do ZUS nie tylko świadectwa pracy, ale także zaświadczenia o wysokości zarobków. Przy braku możliwości przedstawienia owych dokumentów, ZUS uznawał, że w tych okresach nie otrzymywali pensji.

Dla wielu osób stanowiło to duży problem, tysiące polaków nie było w stanie udowodnić wysokości zakroków. Szczególnie dotyczy to pracowników zakładów, które ogłosiły bankructwo lub upadłość. W takich sytuacjach, dokumentacje płacowe nie musiały być archiwizowane i często były palone lub oddawane na makulaturę.

Emerytura po 10 latach w końcu poprawie rozliczona?

Dopiero w 2009 roku zmieniono absurdalny przepis. Zamiast 0 zł dochodu, ZUS zaczął wpisywać kwotę obowiązującego w danym okresie minimalnego wynagrodzenia. Niestety nie był to koniec problemu. NIK dotąd znajduje osoby mające okresy zerowe, którym ZUS nie przeliczył emerytury.

Jak otrzymać prawidłową emeryturę?

Na szczęście jeszcze nie jest za późno. Eksperci i związkowcy radzą poszkodowanym emerytom, by natychmiast składali wniosek ponowne obliczenie świadczenia emerytalno-rentowego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - Ustalenia, czy danej osobie przed 2009 r. uwzględniono w podstawie wymiaru wynagrodzenia zerowe, a po tej dacie nie uwzględniono minimalnego wynagrodzenia, można dokonać tylko na podstawie szczegółowej analizy przedłożonej przez wnioskodawcę dokumentacji - twierdzi ZUS. - Organ zobowiązany jest przyjąć w wyliczeniach kwotę obowiązującego w danym okresie wynagrodzenia minimalnego - dodano. Niestety czynności te można wykonać tylko na wniosek zainteresowanego. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Waży się przyszłość Jarosława Kaczyńskiego! Pilne spotkanie PiS
  2. Ogolona Kożuchowska biegała z bronią po ulicy. Wyjaśniamy o co chodzi
  3. Bestia w ludzkim ciele! Obciął łapy psa sąsiada żeby się zemścić za błahostkę
  4. Bella Hadid. Wraz z siostrą podbija świat mody
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News