Złamanie ciszy wyborczej, brak prądu, wykroczenia i ogromny stres – wybory samorządowe są niezwykle ważnym wydarzeniem w naszym kraju, lecz wciąż nie mogą odbyć się bez tragicznych wpadek i kompromitacji państwa. To, do czego już doszło w naszym kraju, żenuje. 

Złamanie ciszy wyborczej zgodnie z prawem jest wykroczeniem, za które wszyscy możemy słono zapłacić, lecz mimo to decyduje się na to zaskakująco dużo Polaków. Wybory samorządowe dopiero co się rozpoczęły, a już wybuchło wokół nich kilka skandali oraz doszło do wielu żenujących sytuacji, które nie stawiają naszego państwa w dobrym świetle.

W naszym kraju jest ponad 30 mln uprawnionych do głosowania, którzy głosować dziś będą na 1548 wójtów, 822 burmistrzów oraz 107 prezydentów miast. Oprócz tego wybranych zostanie także 39256 radnych rad gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich. Lokale wyborcze otwarte są od godziny 7 rano, funkcjonują więc zaledwie od kilku godzin, a już pojawiły się informacje, które szokują.

Złamanie ciszy wyborczej, wykroczenia, problemy z prądem – żenujące kulisy wyborów samorządowych

Wybory samorządowe rozpoczęły się dzisiaj o 7 rano i trwać będą do godziny 21:00. Już o 13:30 podane zostaną wstępne dane dotyczące frekwencji, które zaktualizowane zostaną także o 18:30.

Mimo że od otwarcie lokali wyborczych minęło zaledwie kilka godzin, już doszło do pierwszych wykroczeń. Jak podaje Komenda Główna Policji, do tej pory odnotowano 385 przestępstw oraz wykroczeń uregulowanych w kodeksie wyborczym. Głównymi z nich są: zakłócanie spokoju, złamanie ciszy wyborczej, agitacje oraz uszkodzenia i usuwania materiałów wyborczych.

Okazuje się także, że nie wszystkie lokale otwarte zostały równo o godzinie 7:00. W Lublinie doszło do włamania, przez co głosowanie opóźniło się o pół godziny, a gminie Bircza zabrakło prądu – możliwe, że cisza wyborcza przedłużona zostanie tam o 13 minut. W gminie w delegaturze krakowskiej z kolei na kartach do głosowania brakowało nazwiska jednego z kandydatów, a dwóch wyborców zdążyło już oddać głos.

Takie przypadki nie stawiają w dobrym świetle organizacji polskich wyborów samorządowych, które są jednym z najważniejszych wydarzeń politycznych w naszym kraju.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

10 najgorszych piosenek wyborczych w dziejach Polski [ZDJĘCIA]

Cisza wyborcza w Polsce

Cisza wyborcza w Polsce rozpoczęła się o północy w dniu poprzedzającym dzień głosowania, a potrwa aż do oficjalnego zamknięcia wszystkich lokali wyborczych w naszym kraju – biorąc pod uwagę również te, w których zostanie ona przedłużona ze względu na okoliczności.

Obejmuje wszelkie agitacje oraz dynamiczne nośniki reklamy politycznej, a także publikacje w mediach społecznościowych. Za złamanie jej grozi poważna grzywna, która w przypadku obywateli wynosić może nawet 5 tysięcy złotych.

ZOBACZ TAKŻE: 

  1. Kolejny polityk przerywa ciszę wyborczą. W sprawę zaangażowano policję
  2. Niedziele handlowe 2018. Sprawdź, gdzie zrobisz zakupy 21.10.2018 r.
  3. Zmiana czasu 2018. Kiedy zmieniamy czas?
  4. SZCZENIAKI WYGLĄDAJĄ NIEZIEMSKO! CHIHUAHUA ZAPŁODNIŁ… PITBULLA
  5. Ile zarabia Agnieszka Dygant? Zarobki gwiazdy są kosmiczne

13 polskich gwiazd, które weszły do polityki [ZDJĘCIA]