Sytuacja Polek za granicą się pogorszy! Jest wyrok TSUE
Jan Odyniec - 7 Września 2018

Sytuacja Polek za granicą się pogorszy! Jest wyrok TSUE

Polacy za granicą korzystają z wielu udogodnień. Jednak sytuacja Polek bardzo się teraz zagmatwa. Wszystko za sprawą wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Czego dotyczy to utrudnienie?

Polacy za granicą odczują zmianę w kwestii ubezpieczenia zdrowotnego. Dotychczas Polki wyjeżdżające do pracy za granicę opłacały składkę ubezpieczeniową w kraju z którego wyjeżdżały. Wystarczało to w zupełności, gdyż Polska jest w Unii Europejskiej i przepisy pozwalały, ubezpieczenia w pewnym sensie "przechodziły" między państwami. Co bardziej ostrożni wykupywali dodatkowo Kartę EKUZ, która jest bardzo popularna w okresie wakacyjnym, jako dodatkowe ubezpieczenie dla podróżujących np. do Grecji czy Hiszpanii.

Polacy za granicą mają problem: Ubezpieczenie w kraju nie wystarczy

Ostatni wyrok TSUE ws. pracowników delegowanych mówi, że pracownik musi być ubezpieczony w kraju w którym pracuje. Ta decyzja może uderzyć najbardziej w niemieckich emerytów jak i w Polki pracujące za granicą. Dlaczego? Od wielu lat niemiecki system opieki opierał się na polskich pielęgniarkach, które wyjeżdżały z kraju w celu uzyskania dużo wyższych zarobków. Ci pracownicy opłacali składki w Polsce, ponieważ są one dużo niższe niż za Odrą. Teraz jednak, zgodnie z rozstrzygnięciem TSUE, składki ubezpieczeniowe muszą być płacone w kraju wykonywania pracy, nie w ojczystym. To zaś oznacza poważne obciążenia, które ponosić będą pracodawcy, ale także Polacy za granicą. Szacuje się że w tej chwili około 200 tysięcy niemieckich gospodarstw domowych jest uzależnionych od opieki nad emerytami z Europy Wschodniej. Dla nich różnica w składce może być rażąca, a co gorsza mogą chcieć odbić sobie różnicę właśnie na wynagrodzeniach, które otrzymują Polki.

Polki za granicą odczują to najbardziej!

Aktualnie w Polsce średnia składka zdrowotna wynosiła 314 złotych. W Niemczech pobiera się 15% pensji, z czego pracownik pokrywa 8,2%. Oznacza to że przy zarobkach 2000 euro miesięcznie, składka wynosić będzie 300 euro. Będzie to czterokrotny wzrost w stosunku do wcześniejszego systemu. Dodać należy, że u naszych sąsiadów pobiera się dodatkowo minimum 8 euro, w zależności od rodzaju składek, które preferuje. Czy Polki dostaną wyższe pensje by pokryć ową różnicę? Szansa na to jest znikoma. Nowy system może wprowadzić również poważny niepokój oraz nieład w całym systemie. Zleceniodawcy nie będą wiedzieli, czy opłacona już składka jest ważna oraz w jaki sposób teraz należy ją uregulować, co może się odbić na Polkach za granicą. Dodatkowo sami urzędnicy nie będą wiedzieli jak należy postrzegać polskie składki, skoro zgodnie z wyrokiem TSUE obejmować je powinny już niemieckie. Decyzja TSUE na pewno zwiększy wydatki obywateli. Ale czy nie dyskredytuje ona ubezpieczenia A1 realizowane przez nasz ZUS?ZOBACZ TAKŻE:
  1. Dziennikarka TVN zaatakowała Lewandowskiego. „Zakłamanie i obłuda”
  2. Minister PiS kazał strzelać nad ranem. Mieszkańcy chcą go zlinczować
  3. Agata Duda wsadziła męża na minę. Prezydent został upokorzony
EmerytGdzie lepiej pracować na emeryturę: w Polsce czy w Japonii? Wyniki zaskakują!Czytaj dalej
EmerytGdzie lepiej pracować na emeryturę: w Polsce czy w Japonii? Wyniki zaskakują!Czytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News