Zjednoczona Lewica zamierza walczyć o likwidację bezpłatnych staży, 2,5 tysiąca złotych pensji minimalnej oraz pomoc dla osób, które wzięły kredyt w walutach obcych. Barbara Nowacka mówiła również o zmianach w ochronie lokatorów przed właścicielami budynków. 

O pomysłach Zjednoczonej Lewicy poinformowała jej nowa liderka Barbara Nowacka.

„Chcemy wyraźnie powiedzieć: Polki i Polacy nie mogą pracować za pół darmo. Koniec z systemowym wyzyskiem. Nie chcemy i nie możemy być montownią Europy. Płace Polek i Polaków muszą wzrosnąć. ZL zrobi wszystko, by Polki i Polacy zarabiali już teraz pensję minimalną 2,5 tys. zł. Wtedy wzrastają pensje wszystkich” – mówiła podczas konwencji wyborczej. Obecnie płaca minimalna wynosi 1750 zł brutto.

– System podatkowy w Polsce pogłębia więc nierówności, zamiast je redukować. To nie tylko niesprawiedliwe, ale też szkodliwe z punktu widzenia gospodarczego – dodała twierdząc, że system podatkowy w Polsce jest „regresywny”.

Tymczasem w Poznaniu Nowacka mówiła o zmianom w kodeksie karnym, które mają chronić lokatorów przed właścicielami budynków.

– „Czyszczenie” kamienic z lokatorów jet formą obrzydliwego wyzysku. Zjednoczona Lewica opowiada się przeciwko temu – mówiła Nowacka.

– Ale to nie jedyny problem. Dzisiaj główny problem to brak mieszkań na rynku. Tych mieszkań brakuje ok. 1,5 mln. Trzeba zrobić wszystko, by Polki i Polacy mogli mieć własne mieszkanie, mogli o nich marzyć i byłoby ich stać. Nie żeby byli wpuszczani w pułapki kredytowe kredytów walutowych, za które kupowali mieszkania i dzisiaj są w kłopotach, bo nie są w stanie tych kredytów spłacić – dodała.

źródło: Wyborcza

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.