Zjednoczona Lewica (SLD, TR, PPS, UP i Zieloni) rozpoczynają kampanię, podczas której będą walczyć o szkołę bez religii i państwo neutralne światopoglądowo. Hasło przewodnie kampanii to „szkoły budować, księży opodatkować”. 

Walka o szkołę bez religii i opodatkowanie księży ma być jednym ze sztandarowych postulatów Zjednoczonej Lewicy. Formacja zamierza nieustannie głosić „potrzebę neutralności światopoglądowej państwa i polskiej szkoły”.

Na billboardzie przygotowanym przez ZL w Krakowie znalazły się dzieci, które znudzone siedzą na lekcji religii patrząc z utęsknieniem na rówieśników grających w piłkę na boisku.

.- Jednym z naszych postulatów jest szkoła uwzględniająca to, że młodymi Polakami są dzieci z rodzin niewierzących czy innych wyznań. Lekcje religii to nie jest edukacja, tylko zajęcia, które opuszczając, trzeba się szczególnie tłumaczyć i usprawiedliwić fakt, że nie należy się do zacnego, bardzo szerokiego grona polaków katolików. A nie wszyscy nimi są – mówiła Kazimiera Szczuka, „jedynka” ZL w Krakowie.

– Jesteśmy za tym, żeby religia powróciła do strefy sacrum i odbywała się w salkach katechetycznych. Szkoła publiczna powinna być przestrzenią neutralną światopoglądowo. To jeden z naszych postulatów, ale lewica ma długie tradycje i bogaty program dotyczący polityki społecznej, gospodarki, służby zdrowia, edukacji, a także kwestii związanych, co bardzo chciałabym podkreślić, z ochroną środowiska, energią odnawialną i czystym powietrzem – mówiła Szczuka.

źródło: onet.pl

Zobacz również