Tego obawiali się wszyscy Polscy politycy z obozem rządzącym na czele. Parlament Europejski właśnie zdecydował się na rozpoczęcie procedury wobec Polski, który będzie się opierał na osławionym art. 7, nazywanym „opcją atomową”.

Dla polityków PiS to prawdziwy koszmar. Długo wydawało się, że groźby Brukseli to tylko „strachy na lachy”. Stało się jednak najgorsze. Parlament Europejski własnie przyjął rezolucję wymierzoną w nasz kraj. Projekt w sprawie sytuacji w zakresie praworządności i demokracji w Polsce poparło 438 europosłów, a przeciwko było 152. Propozycja rezolucji autorstwa Prawa i Sprawiedliwości trafiła do kosza.

Przyjęty dokument wskazuje, że  sytuacja w Polsce stwarza ryzyko naruszenia unijnych zasad. Mowa m.in. o reformie sądownictwa i wycince w Puszczy Białowieskiej.

Art. 7 traktatu o UE zwany jest „opcją atomową”. Jego uruchomienie oznacza nałożenie koszmarnych sankcji na kraj oraz pozbawienie głosu w Radzie Europejskiej. Jeśli polskie władze nie podporządkują się zaleceniom UE, następną karą będzie wykluczenie ze wspólnoty.

Jak wyglądała Marta Kaczyńska w dzieciństwie? 10 interesujących faktów z jej życia

Sztuczna mgła, bomba i sabotaż - popularne teorie spiskowe o Smoleńsku [ZDJĘCIA]

Zobacz również