Minister sprawiedliwości, Zbigniew Ziobro, poinformował, że będą spore zmiany w prawie. Jego resort zajmie się taką modyfikacją Kodeksu postępowania cywilnego, by prokuratura szybko reagowała, kiedy dziecko będzie w niebezpieczeństwie. Jak sam mówi, „życie bezbronnych maluchów powinno być bezwzględnie chronione”.

W Kodeksie postępowania cywilnego figuruje zapis, według którego „sąd zawiadamia prokuratora w sprawie, w której jego udział uważa za potrzebny”. Resort sprawiedliwości ma doprowadzić do zmiany tego zapisu. Ziobro chce, by sądy rodzinne miały obowiązek informować prokuratorów, kiedy zagrożone jest dobro dziecka i kiedy prowadzone są sprawy o ograniczenie władzy rodzicielskiej.

Jak oświadczył minister, powodem wprowadzenia takich obostrzeń były ostatnie głośne sprawy, w których głównymi poszkodowanymi były dzieci. Mowa tutaj m.in. o zakatowaniu na śmierć półrocznego Maksa w Rzeszowie, znęcania się nad dwumiesięcznym Igorem w Łodzi czy próba samobójcza 10-latki z Zamościa, którą maltretowała własna matka. Jak podkreśla Ziobro, można było temu wszystkiemu zapobiec, gdyby prokuratorzy wiedzieli o patologii w tych rodzinach.

– Do takich i podobnych tragedii dochodzi niejednokrotnie w rodzinach, które są objęte dozorem kuratora albo w sprawach, w których trwają postępowania o ograniczenie praw rodzicielskich. Ale prokuratorzy o tym nie wiedzą, ponieważ sądy nie mają obowiązku ich o tym informować. (…) Życie niewinnego, bezbronnego dziecka powinno być bezwzględnie chronione. Prokuratorzy muszą mieć możliwość, by reagować natychmiast, gdy pojawiają się pierwsze sygnały, że w jakiejś rodzinie dziecku dzieje się krzywda – oświadczył Ziobro.

ZOBACZ TAKŻE:

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ

...

Zobacz również