Zbigniew Ziobro udzielił wywiadu, w którym po raz pierwszy w tak obszerny sposób krytykuje zawetowanie przez prezydenta Andrzej Dudę ustaw Prawa i Sprawiedliwości reformujących sądownictwo. Zapowiada również, jak w przyszłości może wyglądać ich współpraca.

Mówiłem mu, że nad tym pracujemy. Nie jest więc tak, że pan prezydent nic nie wiedział o pracach nad reformą Sądu Najwyższego – tłumaczy minister sprawiedliwości.

Twierdzi również, że prezydent doskonale wiedział, z jakimi zagrożeniami łączy się zawetowanie ustaw. Miał go ostrzegać, że taka decyzja doprowadzi do „zgniłego kompromisu”.

Wydawało się, że prezydent zrozumiał, na czym polega niebezpieczeństwo takiego rozwiązania – mówi rozżalony Ziobro.

Ostrzega również, że jeśli prezydent chce tworzyć ustawy wedle upodobań sędziów, to z pewnością napotka opór ze strony obozu władzy. Zapowiada, że w takiej sytuacji współpraca będzie kompletnie niemożliwa.

Jeśli prezydent chce reformować sądownictwo tak, żeby się podobało sędzi Gersdorf, która z rozmowy z prezydentem wyszła uśmiechnięta, czy też sędziemu Żurkowi, to mam wątpliwości, czy odnosimy się do tych samych wartości – dodaje Zbigniew Ziobro.

źródło: wprost.pl

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ

...

Zobacz również