Według ministra sprawiedliwości, Zbigniewa Ziobro, kara śmierci powinna zostać przywrócona. Egzekucjom mieliby być poddawani przestępcy, którzy dopuścili się najcięższych zbrodni. Jednak jak zaznaczył minister, przynależność Polski do Unii Europejskiej uniemożliwia przywrócenie tego wymiaru kary.

Ziobro o swoim stosunku do wykonywania egzekucji za najcięższe zbrodnie mówił w programie „Dziś wieczorem”. Zapytany przez dziennikarza o to, czy gdyby od niego to zależało, przywróciłby karę śmierci.

„Gdyby ode mnie to zależało, przywróciłbym karę śmierci za te najokrutniejsze morderstwa, ponieważ uważam, że kara powinna być adekwatna do winy”.

Polityk PiS podkreślił jednak, że przywrócenie kary śmierci uniemożliwia prawo obowiązujące w Unii Europejskiej. W związku z tym najwyższą karą pozostaje dożywocie.

„Chodzę po ziemi i nie postuluję tego, dlatego, że jesteśmy w warunkach Unii Europejskiej, nie jest to możliwe. Dlatego proponuję karę dożywotniego pozbawienia wolności”.

W swojej wypowiedzi odniósł się także do sprawy Kajetana P., o którym powiedział, że „nie zasługuje, by wyjść na wolność”.

„To tak straszna zbrodnia, że ten człowiek nie zasługuje by wyjść na wolność. Jest coś takiego jak sprawiedliwość i sprawiedliwość domaga się kary adekwatnej. Kary, która byłaby odstraszająca dla innych, zdemoralizowanych typów”.

Ziobro poinformował także, że w swoich planach ma zamiar wprowadzenie większej ilości kar, które nakładać mógłby sąd. Drugą najwyższą, zaraz po dożywotnim więzieniu, miałoby być 30, a nie 25 lat.

„Dziś sąd może orzekać karę od miesiąca do 15 lat, karę 25 lat więzienia oraz dożywocia. Chcemy aby sąd mógł orzekać karę od tygodnia do 30 lat i karę dożywotnią”.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


źródło: wprost.pl
pt

...

Zobacz również