Pamiętacie zimę stulecia? Naukowcy zapowiadają rychłą powtórkę

Pamiętacie zimę stulecia? Naukowcy zapowiadają rychłą powtórkę Źródło: fot.youtube.com/Trójka ZSP 3 Krotoszyn

Zima stulecia, która nastąpiła w roku 1978, po dziś budzi grozę swoim rozmiarem, a także ilością śniegu, która pojawiła się na polskich ulicach. Okazuje się, że scenariusz sprzed 40 lat może się powtórzyć, a przynajmniej takiego zdania jest jeden z czołowych polskich uczonych.

Zima stulecia nastąpi znowu? Pomimo tego, że kończący się grudzień 2018 roku był bardzo ciepły, a termometry w całej Polsce pokazywały temperatury dodatnie, to niebawem cała sytuacja może się zmienić. Przed nachodzącą katastrofą i nagłą zmianą pogody ostrzega jeden z większych autorytetów wśród polskich meteorologów.

Zima Stulecia znów nadejdzie?

Według słów Wojciecha Janickiego z Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie, obecna sytuacja pogodowa, w której możemy mówić o ociepleniu, a także braku występowania śniegu może ulec zmianie. Mało tego, według słów naukowca powtórka sprzed 40 lat jest jak najbardziej prawdopodobna. - "Zima stulecia" może się powtórzyć, a takie zjawisko jest normalne dla naszego klimatu - twierdzi profesor lubelskiego uniwersytetu. Według naukowca cykliczne zmiany pogodowe nie są niczym niezwykłym i nasi przodkowie o wiele częściej mierzyli się z nimi w przeszłości. - Weźmy ocieplenie średniowieczne schyłku XV i XVI wieku, kiedy winorośl powszechnie uprawiano w Anglii oraz w Polsce. Weźmy tak zwaną małą epokę lodową, takim terminem określa się koniec XVI i początek XVII wieku, kiedy Bałtyk zamarzał w całości- wymienia dr hab. Wojciech Janicki.

Do czego może doprowadzić zima stulecia?

Według naukowca, skutki nadchodzącej zmiany pogody mogą być opłakane nie tylko dla mieszkańców Polski, nieprzygotowanych na nagłe opady śniegu, a także dla gospodarki państwa, która może całkowicie podupadać przez problemy z dostawami towarów i realizacją zamówień publicznych.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - 40 lat temu, gdy władza musiała zmierzyć się z nieplanowanymi wydatkami na walkę ze skutkami zimy. Odśnieżanie, ogrzewanie, warto też policzyć koszty wynikające z opóźnień w transporcie - zauważa naukowiec. Czy scenariusz przyjścia nagłej i ciężkiej zimy jest możliwy? Coraz więcej meteorologów zauważa, że występowanie wzmożonych opadów śniegu może nastąpić na początku stycznia i trwać aż do końca astronomicznej zimy. Czy tak się stanie? O tym przekonamy się już w ciągu następnych miesięcy. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Horoskop na noc sylwestrową zachwyca! Te znaki przeżyją coś wspaniałego
  2. Uwielbiany gwiazdor disco polo miał straszny wypadek! Co z sylwestrowym koncertem?!
  3. Anna Mucha: wiek gwiazdy szokuje. Aktorka wygląda dużo młodziej!
  4. Z kim ma dziecko Omenaa Mensaah? To jak wygląda i nazywa się jej syn, to dla wielu zaskoczenie
  5. TVP już nie będzie takie samo. Nie żyje wybitna, znana dziennikarka
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News