Nigdy nie jedz tak wyglądających ziemniaków. Zawierają groźną toksynę

Nigdy nie jedz tak wyglądających ziemniaków. Zawierają groźną toksynę Źródło: unsplash.com/Lars Blankers

Ziemniaki wcale nie są takie zdrowe, jak mogłoby się wydawać. Nieświadomość w obchodzeniu się z nimi, gdy tak wyglądają, może doprowadzić nawet do śmierci, a w najlepszym przypadku do zatrucia. Ta wiedza jest nieoceniona, jeśli chodzi o nasze zdrowie.

Ziemniaki to warzywo obecne w niemalże każdym, polskim domu. Danie bez ziemniaków, szczególnie w komplecie ze schabowym, to dla wielu w ogóle nie obiad. Każdy, kto uwielbia te warzywa, powinien przyswoić jednak wiedzę na temat toksyny znajdującej się w każdej, najmniejszej nawet bulwie. Wiemy, dlaczego po zjedzeniu tak wyglądających ziemniaków, mogłeś się bardzo źle czuć. 

Ziemniaki zawierają solaninę. Gdy dostanie się do organizmu, może spowodować zgon

W bulwach popularnego warzywa znajduje się substancja zwana solaniną. Ta śmiertelna dla człowieka toksyna sprawia, że roślina sama broni się przed szkodnikami oraz grzybami. Trzeba zwrócić uwagę na wygląd ziemniaka - on pozwoli nam rozpoznać, które warzywo będzie dla nas dobre. 

- Zatrucie grozi nam, jeśli zjedlibyśmy na surowo niedojrzałe, zielone jeszcze ziemniaki. Najwięcej szkodliwej substancji znajduje się tuż pod skórką tego warzywa. Gdyby ktoś zjadł przynajmniej parę albo kilkanaście takich ziemniaków, mógłby trafić do szpitala - tłumaczy Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

To jednak nie koniec problemów, których możemy się nabawić przez jedzenie niedojrzałych, zielonych ziemniaków. 

- Może nawet zapaść w śpiączkę oraz mieć zaburzenia krążenia krwi. Symptomy zatrucia pojawiają się zazwyczaj po minimum 4 godzinach od zjedzenia ziemniaków. W sporadycznych przypadkach dochodzi do śmierci - kontynuuje ogrodnik.

Jak powszechnie wiadomo, ziemniaków nie je się na surowo, ale co jeśli jednak zdarzy się zjeść niedogotowane warzywo?

Ziemniak z taką skórką może spowodować ostre zatrucie

W takim przypadku skończy się najpewniej na bardzo nieprzyjemnym i intensywnym bólu brzucha. Specjaliści ostrzegają, aby nie jeść ziemniaków z zieloną skórką, a tym bardziej omijać bulwy, które wypuszczają już pierwsze pędy. Odkrawanie może pomóc, jednak lepiej takie warzywo wyrzucić. Ziemniaki należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu - produkcja solaniny wzmaga się pod wpływem słońca; jeśli nie ma takich możliwości, lepiej kupować regularnie świeże bulwy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jeśli ugotujemy ziemniaki, które z powodu swojego wyglądu powinny zostać wyrzucone, toksyna, która w całości neutralizowana jest w 200 stopniach Celsjusza, może spowodować ból brzucha i objawy podobne do grypy. Gorzej, jeśli pojawią się drgawki, zaburzenia oddychania, krążenia, kolka i wymioty - powikłania mogą zaszkodzić na serce, nerki i wątrobę.

Dzisiaj grzeje: 1. Nogi ugięły się pod znaną posłanką, gdy usłyszała diagnozę dot. jej dziecka. Chciała zabić siebie i maleństwo

2. Użytkowanie wieczyste: uważajcie, bo możecie stracić tysiące złotych

W tym przypadku pomoc lekarza specjalisty będzie nieoceniona. Warto wiedzieć, że ziemniaczana trucizna znajduje się jednak nie tylko w ziemniakach. Warzywem posiadającym sporą ilość solaniny jest marchewka - zielona część tuż przy natce to jej źródło, dlatego odcina się górę warzywa przed zjedzeniem. Solaninę zawiera również bakłażan, którego nie można jeść na surowo. Najlepiej poddać go obróbce termicznej, a przed nią posolić, by pozbyć się dużej ilości szkodliwych i trujących związków.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wnuczka znanego aktora TVP zmaga się z nieuleczalną chorobą. ”Człowiek o tej chorobie nic nie wie, dopóki się z nią nie zetknie
  2. Nie żyje legendarny aktor "Złotopolskich". Tysiące Polaków pogrążyło się w żałobie
  3. Mężczyzna z siostrzeńcem wyciągnęli z wody starą torebkę. Jej zawartość wprawiła ich w osłupienie
  4. Rodzice Roksany Węgiel wzięli córkę na poważną rozmowę i powiedzieli jej kilka słów prawdy. Współpracownik 14-latki ujawnia szczegóły
  5. Do sieci trafiło zdjęcie Wiśniewskiego w objęciach Dominiki Tajner. Zostało zrobione wczoraj

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News