Jak się świętuje Zielone Świątki za granicą? Obchody w Niemczech i Francji

Jak się świętuje Zielone Świątki za granicą? Obchody w Niemczech i Francji Źródło: Wikimedia Commons

Zielone Świątki za granicą także są obchodzone. Wydaje nam się, że jest to święto ludowe, raczej kojarzone jeszcze z pogańskimi Słowianami, a tymczasem dzień ten jest silnie związany z wiarą katolicką i powstaniem Kościoła. Dlaczego jest tak istotne i jak obchodzą je Katolicy?

Zielone Świątki za granicą

Zielone Świątki mają również swoją kościelną nazwę - Zesłanie Ducha świętego. Według Dziejów Apostolskich, w pierwsze od zmartwychwstania Chrystusa święto Pięćdziesiątnicy, na zebranych w wieczerniku Apostołów zstąpił Duch Święty. Obdarzeni zostali charyzmatami i zaczęli przemawiać różnymi językami. Wydarzenie to było zapowiedziane przez Jezusa przed jego Wniebowstąpieniem. Wielu badaczy uznaje ten moment za początek Kościoła, gdyż bez darów Ducha Świętego Apostołowie nie mogliby rozsławić imienia Pańskiego na cały świat.

W Polsce święto to jest silnie związane z tradycjami ludowymi czerpiącymi z pogańskich wierzeń i silnie związane z terenami wiejskimi. Łączy w sobie elementy obrządku kościelnego, ale też ludowe zabobony oraz szacunek do sił natury. Zielonoświątkowe zwyczaje takie jak np. majowanie domów brzozowymi gałązkami, czy wykładanie podłóg tatarakiem, ma na celu nie tylko odpędzenie złych duchów, ale również odstraszenie insektów. Istnieje również tradycja przystrajania kwiatami bydła, oraz chronienie go przed urokami tocząc jajko po grzbiecie. 

Zielone Świątki nie są obchodzone tylko w kulturach słowiańskich. Zajrzyjmy na chwilę do innych europejskich państw, które również obchodzą powstanie Kościoła Katolickiego.

Zielone Świątki w Niemczech

Zielone Światki u naszych zachodnich sąsiadów trwają dwa dni i tak samo, jak u nas, handel jest wtedy zabroniony. Wypadają pięćdziesiątego dnia po Wielkanocy, w niedzielę i poniedziałek, czyli w tym roku będzie to 9 i 10 czerwca. Zielone Świątki w Niemczech znane są pod nazwą Pfingsten. Obchody tego święta zależne są od części kraju, gdyż lokalne zwyczaje są mocno zróżnicowane.

Zielonoświątkowa niedziela w Niemczech nosi nazwę Pfingstsonntag, a poniedziałek - Pfingstmontag. W naszym kraju drugi dzień Zielonych Świątków został zniesiony w 1951 roku. Dni obchodów Pfingsten  wypełnione są nabożeństwami na świeżym powietrzu. W niektórych landach rozpoczynają się wtedy dwutygodniowe szkolne ferie.

Niemcy również w obrzędach nie pominęli magicznych właściwości młodych brzózek. Kawalerowie, zostawiają ścięte brzózki oparte o ściany domu swojej wybranki. W Meklemburgii, jest zwyczaj przystrajania wołów kwiatami i wstążkami, które potem biorą udział w tradycyjnej procesji całymi stadami. W Oelde wspólnie wznoszone są piramidalne, mierzące po kilka metrów wieńce, wokół których ludzie tańczą i śpiewają ludowe pieśni.

Zielone Świątki - Niemcy

W górskim regionie Bergishes Land panuje tradycja Zielonoświątkowej wersji kolędników. Młode osoby chodzą tam od domu do domu grając i śpiewając. Za występy dostają drobne poczęstunki np. jajka i bekon.

Niektóre miasta organizują wtedy festyny podczas których można miło spędzić czas w większym gronie, skosztować dobrej kuchni i posłuchać muzyki i tak w Oberforsthaus odbywa się festyn folklorystyczny w ramach Dnia Lasu, a w Deidesheim - aukcja kozy.

Zielone Świątki w Norwegii

W Norwegii Zielone Świątki pokrywają się z Dniem Konstytucji i wypadają 17 maja. Dzień ten jest nazywany północnym karnawałem w Rio. Tysiące ludzi zjeżdżają wtedy do Oslo prezentując kolorowe, ludowe stroje z całego kraju. Wypełnione radością i feerią barw świąteczne obchody, odbywają się na placu przed Pałacem Królewskim.

Zielone Świątki we Francji

W krajach tych, obchody Zesłania Ducha Świętego są bardzo uroczyste i mają już raczej wydźwięk stricte religijny, bez nacechowania ludowymi zabobonami.  We Francji, tak jak w Niemczech Zielone Świątki są obchodzone przez dwa dni. Szczególnie w Bretanii na zachodzie Francji świętowanie jest huczne. W tym roku diecezja w Rennes planuje uroczystości na 30 tysięcy osób.

ZOBACZ TEŻ:

  1. Wniebowstąpienie Pańskie 2019. Wolne od pracy?
  2. Dzień Dziecka 2019 - data. Kiedy jest ulubione święto najmłodszych?
  3. 5 sposobów na Dzień Matki - pomysły na świętowanie
  4. Dzień Matki 2019 - kiedy jest to ważne święto?
  5. Święto Pracy na świecie też jest hucznie obchodzone
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News