Czy Zielone Świątki są wolne od pracy? Odpowiadamy

Czy Zielone Świątki są wolne od pracy? Odpowiadamy Źródło: commons.wikimedia.org/Tadeusz Rudzki

Zielone Świątki - wolne od pracy? To święto od zawsze było bardzo ważne na terenach współczesnej Polski. Czy przez tę wielowiekową tradycję możemy liczyć na dzień wolny w święto Zesłania Ducha Świętego?

Zielone Świątki - wolne od pracy tego dnia byłoby zgodne z wielowiekową tradycją świętowania na ziemiach polskich. Czy w związku z tym, że zbiega się wtedy święto ludowe ze świętem kościelnym, nie będziemy musieli wybierać się tego dnia do pracy? Odpowiadamy na to palące pytanie!

Zielone Świątki - wolne od pracy. Czy to dzień wolny?

Od wielu wieków na polskich ziemiach świętowane różnego rodzaju święta, które w dzisiejszych czasach przyjęło się łączyć w jedną tradycję i nazywać zbiorczo "Zielonymi Świątkami". W tym połączeniu istotnym elementem był fakt, iż Kościół katolicki zdecydował o połączeniu tego ludowego święta ze świętem kościelnym - Zesłaniem Ducha Świętego. 

Jednak jeszcze w czasach przedchrześcijańskich na ziemiach współczesnej Polski hucznie obchodzono Zielone Świątki - czy jak nazywano to święto w innych regionach Stado lub Sobótki. Było to święto wegetacji - odbywało się w momencie, gdy zieleniły się wszystkie rośliny i pola, wszystko kwitło, a cała ziemia wydawała z siebie plony. Od zawsze też było to święto wolne od pracy - ludność cieszyła się wzrastającą wokół przyrodą i prosiła bogów i siły natury o jak najlepsze plony, świętowała też płodność zwierząt. 

Od początku historii chrześcijaństwa w Polsce Zielone Świątki zostały stopniowo włączone do świętowania ważnego święta dla wyznawców Chrystusa - Zesłania Ducha Świętego. W tradycji chrześcijańskiej jest to niesamowicie ważne święto, dlatego Zielone Świątki nie straciły swojego statusu dnia wolnego, a raczej zyskały stały dzień, w który były obchodzone - 50 dni po Wielkanocy. Modlitwy o urodzaj i dziękczynienia za wegetację nadal się odbywały, ale teraz już dziękowano chrześcijańskiemu Bogu, a nie bożkom słowiańskim.

Zielone Świątki wolne od pracy 2019

Czy do dziś trwa piękna tradycja wolnego dnia Zielonych Świątek? Możemy uspokoić wszystkich - tak! Można nawet powiedzieć, że jest to podwójnie wolne święto. Nie dość, że wypada w niedzielę, która jest dniem wolnym od pracy, to jeszcze święto Zesłania Ducha Świętego jest samo w sobie dniem ustawowo wolnym. Dlatego możemy być spokojni - na pewno nie będziemy musieli udawać się tego dnia w miejsce naszej codziennej pracy i spokojnie skupimy się na odpoczynku. Oczywiście, jeśli tylko będziemy mieć ochotę, możemy również odprawiać obrzędy mające przynieść w tym roku dobre plony - rolnicy na pewno będą wdzięczni!

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedy zaczynają się wakacje studenckie? Są znacznie dłuższe niż uczniowskie
  2. Ile kosztuje nerka w Polsce? Czarny rynek organów ma się świetnie
  3. Ile kosztuje znaczek na list w 2019 roku? Zwykły i za granicę
  4. Ile kosztuje tatuaż? Potrafią osiągać niebotyczne ceny
  5. Jak zrobić screena na laptopie? To zależy od systemu komputera
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News