Flagi Polski i Czech & Kopalnia
źródło: wikimedia.org/Afhbf/Arz, pexels.com
Wiadomości Pikio - 4 Listopada 2016

Zgrzyt wewnątrz Grupy Wyszehradzkiej. Czesi donoszą na Polskę

Polska została zgłoszona przez współwłaściciela czeskich kopalni do Komisji Europejskiej. Nie spodobało mu się to, że władze naszego kraju wyłożyły już 1 mld złotych na ratunek rodzimych kopalń, które podupadają. Według niego, traci na tym jedyny czeski producent węgla - przedsiębiorstwo OKD.

Pavol Krupa, słowacki finansista, jest właścicielem Arca Capital, która to firma z kolei jest współwłaścicielem OKD, czyli Kopalń Ostrawsko-Karwińskich. Słowak burzy się na wieść o pomocy udzielanej przez władze w Warszawie na rzecz polskich kopalń. Taka państwowa pomoc ma bowiem "odbierać chleb" OKD.

Czeskie kopalnie także mają być w ciężkiej sytuacji. Spadek cen węgla i rosnące zadłużenie przedsiębiorstwa doprowadziły do tego, że OKD ogłosiło zakończenie wydobycia węgla do 2023 roku. W takiej sytuacji władze Czech zgodziły się na udzielenie OKD kredytu w wysokości 700 mln koron, czyli około 110 mln złotych. Warunkami miało być uchwalenie planu restrukturyzacyjnego i przeprowadzenie reform.

Kopalnie OKD wzięły się więc do pracy. Z racji tego, ż umiejscowione są tuż przy polskiej granicy, upatrywały potencjalnych odbiorców węgla w Polakach właśnie. Okazało się jednak, że przekazane przez Warszawę miliard euro na rzecz polskich kopalń ożywiło je na tyle, że mogły wznowić wydobycie na pełnych obrotach. Większa produkcja obniżyła ceny węgla, co z kolei sprawiło, że Polacy zaczęli chętniej kupować w rodzimych kopalniach.

Nie mógł się pogodzić z tym Krupa, który zgłosił całą sprawę do Komisji Europejskiej uzasadniając we wniosku, że jest to "pomoc państwowa bezprawnie udzielana państwowym kopalniom", która prowadzi do "znaczącej nadprodukcji", a ta wiedzie do spadku cen. Takie zachowanie ma łamać zasady zdrowej konkurencji. Finansista zażądał więc, by kopalnie, które otrzymują tę "nielegalną pomoc" natychmiast zwróciły pieniądze.

Polskie Ministerstwo Energii jak na razie milczy. Resort ma ogłosić swoje stanowisko w momencie, kiedy pojawią się oficjalne dokumenty dotyczące sprawy.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego

źródło: tvn24bis.plpt
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News