Jak poinformował premier Australii, Malcom Turnbull, tamtejsze służby aresztowały cztery osoby, które miały przygotowywać ogromny zamach terrorystyczny. Planowanym celem ich ataku był samolot.

Turnbull zaznaczył, że akcja przeprowadzona przez Australijską Policję Federalną, Australijską Organizację Wywiadowczą ds. Bezpieczeństwa (Australian Security Intelligence Organisation) oraz policję stanu Nowa Południowa Walia nie była wcześniej planowana. Zdecydowano się na nią od razu, gdy służby otrzymały informacje o planowanym ataku.

Łącznie aresztowano 4 osoby. W mieszkaniu jednej z nich funkcjonariusze zabezpieczyli „podejrzany sprzęt”, przeszukania wciąż jednak trwają. Atak na samolot miał być inspirowany działaniami tzw. Państwa Islamskiego. Nie wiadomo jednak, czy osoby planujące zamach miały jakąkolwiek styczność z przedstawicielami organizacji.

Na lotnisku w Sydney oraz na innych australijskich międzynarodowych portach lotniczych znacząco zaostrzono kontrole. Pracownicy apelują, aby do sprawdzenia bagażu stawiać się około dwóch godzin przed planowanym odlotem oraz ograniczyć jego ilość do minimum. Jak zapewnił premier, śledztwo wciąż trwa, a politycy zrobią wszystko, aby zapewnić swoim obywatelom bezpieczeństwo i spokój.

...

Zobacz również