Zeznania pracownika ambasady w Moskwie rzucają nowe światło na katastrofę smoleńską. Świadek był obecny 10 kwietnia na lotnisku i opowiedział jak wyglądała sytuacja z jego perspektywy.

We wtorek w Sądzie Okręgowym w Warszawie doszło do przesłuchania Tomasza T. jako świadka w procesie byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasza Arabskiego oraz czterech innych pracowników, oskarżonych prywatnie przez część rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej o niedopełnienie obowiązków przy organizacji wizyty prezydenta 10 kwietnia 2010 roku. Tomasz T był obecny tego dnia na lotnisku i opowiedział w sądzie jak wyglądała cała sytuacja z jego perspektywy.

Usłyszałem bardzo silny ryk silników, po czym myślałem, że samolot wylądował, ale potem zapadła cisza, która była przerażająca. To był dla mnie sygnał, że coś się stało – świadek wszedł do samochodu i pojechał w stronę miejsca, gdzie wcześniej było słychać ryk silników.

Poleciłem, by ze względów etycznych i szacunku dla ofiar i ich rodzin, ograniczyć dostęp dziennikarzy na teren katastrofy […] kręcenie się osób postronnych po terenie katastrofy byłoby dodatkowym utrudnieniem – mówił Tomasz T.

Świadek powiedział, że wcześniej Rosja złożyła propozycje wysłania tak zwanego lidera, rosyjskiego nawigatora, który byłby obecny w samolocie prezydenckim. W odpowiedzi polskie siły powietrzne odmówiły twierdząc, że jego obecność jest zbędna.

Pod koniec marca 2010 r. ambasada dostała informacje od sił powietrznych, że załoga dobrze zna rosyjski i zna procedury lądowania, wobec czego obecność lidera jest niepotrzebna – mówił pracownik ambasady.

Zapytany o znajomość statusu lotniska, Tomasz T. powiedział, że lotnisko smoleńskie zawsze było wojskowe. Przedstawił także przepustkę wydaną przez Federalną Służbę Ochrony na lotnisko w tamtych dniach.

Zwracaliśmy uwagę, że nie ma tam zabezpieczeń pasa startowego, systemów paliwowych i agregatów prądotwórczych, wobec czego lądowanie grupy przygotowującej wizyty premiera jest niemożliwe. […] Potem Rosjanie oświadczyli, że lotnisko będzie od 7 do 10 kwietnia otwarte i w pełni sprawne – powiedział świadek.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :

wk źródło: interia.pl