Jeśli widzisz konkretną zmianę na swojej twarzy, lepiej natychmiast iść do lekarza. Oznacza, że z tarczycą może być fatalnie

Jeśli widzisz konkretną zmianę na swojej twarzy, lepiej natychmiast iść do lekarza. Oznacza, że z tarczycą może być fatalnie

Zdrowie powinno być dla nas na tyle ważne, abyśmy zwracali uwagę na każdą najmniejszą zmianę związaną z naszym ciałem. Warto zwrócić uwagę szczególnie na twarz - można z niej czytać jak z otwartej księgi. Dzięki temu możemy szybko zorientować się, że z naszą tarczycą nie dzieje się najlepiej.

Zdrowie może się pogorszyć, a my kompletne tego nie odczujemy. Przeglądając się codziennie w lustrze zwróćmy uwagę na jeden szczegół w twarzy. Szybka reakcja sprawi, że leczenie okaże się krótsze i mniej wymagające.

O zdrowie należy dbać - obserwujmy twarz

Hormony tarczycy są źródłem problemów wielu kobiet. Nadczynność, niedoczynność, Hashimoto - dla wielu to chleb powszedni. Jednak te osoby, które do tej pory nie skarżyły się na złe wyniki krwi, zmienione samopoczucie i inne widoczne dolegliwości, a które zauważyły u siebie wytrzeszcz oczu, są w tarapatach. Może być to pierwszy objaw orbitopatii tarczycowej. Jak uważają eksperci, zmiana metabolizmu w obrębie oczodołu sprawia, że gałki są wypychane na zewnątrz. Kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka?

Za orbitopatię odpowiada nie tylko tarczyca, ale też autoimmunologiczna choroba Gravesa-Basedowa. Lekarze nie posiadają zbyt dużej wiedzy na temat tego objawu, nie do końca wiedzą, jakie są przyczyny właśnie wytrzeszczu przy nadczynności tarczycy. Określili jednak, kto jest narażony na tę chorobę: kobiety po 40. roku życia, już wcześniej zmagające się z nadczynnością.

Jak wygląda diagnoza i leczenie przypadłości?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Lekarze dowiedli, że wytrzeszcz wcale nie musi być "symetryczny". Bywa tak, że nawet jedno oko jest bardziej wypchnięte, niż drugie. Osoba z takim objawem może skarżyć się na wolniejszą pracę gałki ocznej, niedomykanie powieki, a z czasem może pojawić się światłowstręt, obrzęk powiek, a nawet problemy ze spojówkami. Orbitopatię diagnozuje się przez USG oczodołów, badania krwi pod kątem TSH i przez badanie pola widzenia, rzadziej wykonuje się tomografię.

Dzisiaj grzeje: 1. IMGW pilnie alarmuje, żywioł niebawem uderzy w Polskę z destrukcyjną mocą. Żółte alerty dla połowy kraju
2. Zapytała mamę o biologicznego ojca. W odpowiedzi dostała pudełko i poznała straszą prawdę

Lekarze po obejrzeniu twarzy i zapoznaniu się z wynikami na pewno zalecą nawilżanie gałki ocznej, zadbanie o powietrze w sypialni i spanie na wysokiej poduszce. W większości przypadków prowadzi się leczenie endokrynologiczne, ciągle monitorując wynik TSH. Czasami kończy się na braniu kortykosteroidów, a nawet na operacji. Po wyleczeniu orbitopatii konieczna jest comiesięczna kontrola u specjalisty przez 2 kolejne lata.

Najlepsze newsy dnia:

  1. GIS ostrzega przed popularną przyprawą. Może zawierać niebezpieczną dla zdrowia bakterię
  2. Zabrakło naprawdę niewiele. Trzech Polaków w pierwszej dziesiątce, dziękujemy za walkę
  3. Wielki smutek i żałoba dla wszystkich Polaków. Nagle zmarł uwielbiany dziennikarz, ogromna tragedia
  4. Ksiądz ujawnił sekrety Anny Jantar. Zwierzyła mu się z największej tajemnicy
  5. Wyszło na jaw, jak niegdyś pracował Jacek z Królowych życia. Niewiarygodne, nikt by się nie domyślił
  6. Nie w Lidlu i nie w Biedronce. Dziś wygrał 1 sklep, ma najtańsze pączki w Polsce

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News