Wielu Polaków nie przestrzega zasady "czterech zet". Eksperci biją na alarm, skutki mogą być opłakane

Wielu Polaków nie przestrzega zasady "czterech zet". Eksperci biją na alarm, skutki mogą być opłakane Źródło: Pixabay.com MirceaIancu

Zdrowie Polaków wciąż jest narażone, pandemia koronawirusa nie przestaje zagrażać mieszkańcom kraju, a Ministerstwo Zdrowia regularnie potwierdza nowe przypadku zakażeń wśród obywateli. Specjaliści ostrzegają - skutki ignorowania zagrożenia mogą być opłakane.

Zdrowie Polaków wciąż jest zagrożone, a pandemia koronawirusa zbiera w naszym kraju coraz większe żniwo. Eksperci radzą, by przestrzegać zasady unikania "czterech zet". Ignorowanie zagrożenia może mieć dla nas opłakane skutki, warto wprowadzić te proste czynności w życie, by zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Zdrowie Polaków ciągle narażone, pandemia koronawirusa dalej zbiera ogromne żniwo

Liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła właśnie 30 tysięcy potwierdzonych przypadków. To pokazuje, że pomimo łagodzenia przez rząd restrykcji i wycofywania zakazów mających wcześniej na celu ograniczenie gwałtownej ekspansji wirusa, zagrożenie wcale nie zniknęło, a epidemia wciąż rośnie w siłę. Eksperci biją na alarm, sytuacja w Polsce będzie się pogarszać, jeśli obywatele masowo nie zastosują się do powszechnie zleconych przez sanepid zasad bezpieczeństwa.

Doktor Paweł Grzesiowski, wykładowca Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP oraz prezes Fundacji Instytut Profilaktyki Zakażeń, radzi, by stosować się do zasady unikania "czterech zet". Na swoim Twitterze specjalista przekazał cztery zalecenia, które mogą znacznie ograniczyć niebezpieczeństwo zakażenia się wirusem SARS-CoV-2, jeśli zaczniemy się do nich stosować.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W czasie zagrożenia pandemią, Polacy powinni dbać nie tylko o swoje zdrowie, ale również innych obywateli

Specjalista radzi, by unikać "czterech zet":

 • zbyt bliskiego kontaktu (mniej niż dwa metry);
 • zamkniętych pomieszczeń (bez dopływu świeżego powietrza);
 • źle wentylowanych miejsc;
 • zatłoczonych miejsc.

- Jeśli nie chcesz dać się zarazić noś maskę w tłumie, zachowuj bezpieczny dystans i często myj ręce - dodał dr Grzesiowski w swoim poście na Twitterze.

Dzisiaj grzeje: 1. Polacy dostają pilne SMS-y. Ministerstwo apeluje, koniec już za kilka dni

2. Sąsiedzi grożą ratownikowi. "Następnym razem spalimy samochód i mieszkanie"

Stosowanie się do tych zasad jest bardzo ważne, szczególnie w ostatnich dniach, kiedy rząd podejmuje kolejne decyzje o wycofywaniu obostrzeń, mających zapewniać bezpieczeństwo obywatelom. Niedawno informowaliśmy o problemach z zachowaniem reżimu sanitarnego wśród podróżujących pociągami PKP. Przed nami okres letni, a co za tym idzie, coraz więcej możliwości i pokus, by profilaktyczną kwarantannę domową zamienić np. na wypoczynek na zatłoczonej plaży. Takie zachowanie może mieć jednak opłakane skutki.

Najlepsze newsy dnia:

 1. Jedzenie fasolki szparagowej może grozić ogromnym niebezpieczeństwem. Musisz zawsze pamiętać o 2 zasadach
 2. Tragiczna wiadomość obiegła całą Polskę. W Tatrach odnaleziono ciała Bartosza Apanasiewicza i jego partnerki
 3. Rząd ma czas tylko do północy, żeby znieść ważny zakaz. Od decyzji zależy los wielu Polaków
 4. W przedszkolu zainstalowano kamerę. Tego samego dnia doszło do porażającej sceny, wszystko się nagrało
 5. Wnuk byłego prezydenta został skazany. Więzienie i kara finansowa za dwa pobicia
 6. Ewa Farna z Kubą Wojewódzkim? W sieci pojawiło się nagranie prosto z łóżka, piosenkarka nie nudziła się przez całą noc

Źródło: Onet

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News