Każdy pacjent musi być czujny, lekarz może dać zafałszowane wyniki badań. Trzeba zwrócić uwagę na jeden szczegół

Każdy pacjent musi być czujny, lekarz może dać zafałszowane wyniki badań. Trzeba zwrócić uwagę na jeden szczegół Źródło: flickr.com/Vic

Zdrowie jest najważniejsze - bez niego nie uda się nic osiągnąć. Dlatego powinniśmy regularnie oddawać krew do analizy i wykonywać co jakiś czas podstawowy komplet badań. Te jednak mogą być zafałszowane, a lekarz nie zauważy nic złego.

Kiedy zdrowie nie dopisuje, najczęściej sami idziemy na badania lub kieruje nas na nie lekarz. Wyniki wcale mogą nas nie ucieszyć. Na wręczonej analizie z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy znaleźć zafałszowane wyniki - wszystko przez jeden szczegół.

Zdrowie może nam dopisywać, a wyniki powiedzą co innego

Na podstawie otrzymanych wyników lekarz najczęściej nas diagnozuje i wprowadza dalsze leczenie, aby poprawić niektóre wartości widoczne na badaniu np. morfologii krwi. Co ciekawe, nie zawsze jest to konieczne. Wyniki, które trzymamy w ręce mogą być zafałszowane i niekoniecznie musimy potrzebować ich poprawy. Wpływają na to leki.

Brane na stałe leki mogą mocno zakłócać wyniki badań. Analiza próbek może pokazać, że krew lub mocz jest w strasznym stanie - lecz niekoniecznie. Należy zawsze uprzedzić lekarza o branych medykamentach. Niestety, czasem o tym zapominamy lub nie zdajemy sobie sprawy, jak silny wpływ na wyniki mogą mieć zażywane, często niewinne, leki.

Na które badania i jakie leki należy mieć oko?

Jeśli wykonujemy standardowe badanie krwi z uwzględnieniem glukozy, musimy mieć na uwadze, że takie specyfiki jak witamina C, aspiryna, insulina, paracetamol i propranolol mogą znacząco podnieść jej stężenie. Także środki antykoncepcyjne wpływają na poziom glukozy. Zażywanie leków na przeziębienie będzie zaburzać cholesterol i kreatyninę. Z kolei leki przeczyszczające, sole magnezu, kortykosteroidy i środki antykoncepcyjne negatywnie wpływają na obniżenie wapnia.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Przy badaniu moczu ważny jest jego kolor. Leki takie jak aminofenazon, fenacetyna, fenytoina, metronidazol, nitrofurantoina mogą zabarwić go na czerwono, z kolei zażywanie żelaza - nawet na czarno. Nawet zażywanie dużych dawek witaminy C może mieć wpływ na wysoką liczbę białych krwinek w moczu.

Dzisiaj grzeje: 1. Mocne słowa polskiego podróżnika ws. koronowirusa z Chin. "Pewne jest, że zagrożenie dotrze także do nas"
2. IMGW pilnie ostrzega przed dzisiejszym atakiem zimy. Wydano alerty drugiego stopnia na kilku województw

Z kolei osoby, które zażywają biotynę mającą pozytywnie wpłynąć m.in. na włosy i paznokcie nie mają pojęcia, że ma spory wpływ na zafałszowanie wyników tarczycy: obniżenie TSH, a zawyżenie FT3 i FT4. Zanim zdecydujemy się na badanie tarczycy, odstawmy lek na 1-3 dni.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Przepis na nieziemski dwuskładnikowy tort obiega internet. Robi się w 30 minut, nie trzeba umieć piec
  2. Trzynastki już niebawem. Jest dokładna data wypłat
  3. Mama zajrzała w nocy do płaczącego dziecka. Nagle pobladła
  4. Leżał na ulicy, obok biegała jego 1,5 roczna córeczka. Policjanci nie mogli uwierzyć, w jakim jest stanie
  5. Bolesne nagranie obiegło sieć. Bez chwili namysłu przejechał psa

Źródło: Radio ZET

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News