Pomimo wszelkich kontrowersji europejska kariera Donalda Tuska opłaciła się prawdopodobnie przedstawicielom rządzącego Prawa i Sprawiedliwości. Jak się jednak okazuje, polityk został zdradzony, a wszystkie najważniejsze rozmowy wewnątrz wspólnoty odbywają się bez jego udziału. Wkrótce będzie on więc najpewniej zmuszony wrócić do Polski i tutaj zawalczyć o władzę.

Jak przypomina niemiecki „Sueddeutsche Zeitung”, w 2019 roku dojdzie do zmian na najważniejszych unijnych stanowiskach. Donald Tusk nie może już jednak prawdopodobnie liczyć na wpływową posadę w strukturach wspólnoty.

Tusk zdradzony przez sojuszników

– Podstawą wszelkich europejskich przymiarek jest porozumienie niemiecko-francuskie. (…) Ich konsultacje w unijnych sprawach personalnych funkcjonują jak dobrze naoliwiony silnik – stwierdzili Cerstin Gammelin i Alexander Muehlauer z „Sueddeutsche Zeitung”.

Angela Merkel i Emmanuel Macron mieli już uzgodnić, jakie stanowiska przypadną przedstawicielom ich państw. Co ciekawe, poszli już nawet na ustępstwa – kanclerz wzięła pod uwagę interesy francuskiego prezydenta w debacie na temat tworzenia krajowego rządu. On za to wprowadził korzystne dla Niemiec poprawki do swego przemówienia na temat reform UE.

Nie wiadomo więc, co stanie się z Donaldem Tuskiem po wygaśnięciu jego kadencji. Najbardziej prawdopodobna wersja wskazuje na powrót działacza do kraju i jego próbę zawalczenia o władzę na miejscowej scenie politycznej.

Jak relaksuje się Beata Szydło? Na to byś nie wpadł! Zaskakujące pasje polityków


22 najbardziej wpływowe kobiety świata - Szydło wysoko w rankingu

 

 

...

Zobacz również