Politycy Prawa i Sprawiedliwości nawet nie próbują ukrywać swojego zdumienia wynikającego z oświadczenia amerykańskiego Departamentu Stanu. Od czasu przejęcia prezydentury przez Donalda Trumpa przedstawiciele władz USA jeszcze ani razu tak bezpardonowo nie zaatakowali polskiego rządu.

Jesteśmy zaniepokojeni nieustającymi działaniami polskiego rządu w sprawie uchwalaniu prawa, które zdaje się ograniczać niezależność sądownictwa i może potencjalnie osłabić rządu prawa w Polsce – oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu.

Zdaniem amerykańskich władz Prawo i Sprawiedliwość tym razem przesadziło, a co za tym idzie będzie musiało ponieść tego konsekwencje również na arenie międzynarodowej. Departament Stanu nie wyklucza nawet zwrócenia się bezpośrednio do prezydenta Andrzeja Dudy, by ten powstrzymał zmiany wprowadzane przez partię rządzącą.

Nie wiem, czy USA zaproponują prezydentowi Dudzie zawetowanie ustaw, ale nie mogę się też wdawać w takie szczegóły dyplomacji – powiedziała Heather Nauert.

Eksperci nie mają wątpliwości, że taka postawa amerykańskich władz doprowadzi do jeszcze większej alienacji Polski na arenie międzynarodowej. Po wizycie Donalda Trumpa w Polsce wydawało się, że Prawo i Sprawiedliwość ma jego pełne poparcie. Teraz okazuje się, że sytuacja nie wygląda tak kolorowo, jak wyobrażał to sobie Jarosław Kaczyński.

https://www.state.gov/r/pa/prs/dpb/2017/07/272746.htm#POLAND

źródło:www.state.gov

...

Zobacz również

Zobacz również