Uważasz, że truskawki na zdjęciu są czerwone? Błąd, prawda powala na kolana

Uważasz, że truskawki na zdjęciu są czerwone? Błąd, prawda powala na kolana Źródło: Twitter Akiyoshi Kitaoka

Zdjęcie truskawek, które niedawno pojawiło się na Twitterze, może być bardzo mylące. Internauci, którzy na nie patrzą, popełniają podstawowy błąd - zakładają, że wiedza, którą posiadają, jest uniwersalna. Nie mieści im się w głowie, że owoce, które tak dobrze znają, mogą być innego koloru niż czerwone.

Zdjęcie truskawek zaskoczyło internautów. Ilustracja pokazuje, jak mylące mogą okazać się pozory. Wyobraź sobie koszyk z truskawkami. W tym momencie zapewne pomyślałeś o soczystych, intensywnie czerwonych owocach, które samym wyglądem zachęcają do jedzenia. Będziesz zaskoczony tym, jakiego koloru tak naprawdę są truskawki przedstawione na tej fotce. Oświetlenie zastosowane podczas tworzenia zdjęcia sprawiło, że powstała prawdziwa iluzja optyczna.

Zdjęcie truskawek może być mylące

Określenie koloru truskawek spędza sen z powiek wielu internautów. Obraz tarty truskawkowej o jasnoniebieskim odcieniu został opublikowany na Twitterze przez Akiyoshi Kitaokę, japońskiego profesora psychologii, tworzącego i badającego różnorakie iluzje optyczne. Wiele osób widzi na niebiesko-szarym obrazku kolor owoców, który zna z prawdziwego życia. Tymczasem to złudzenie, które niejednego zdumiewa.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Cała tajemnica zagadki polega na tym, w jaki sposób ludzkie oko postrzega światło. Kolory są przez nas interpretowane w niezmienny sposób. Dużą rolę odgrywa tu mózg, który uznaje pewne fakty za oczywiste. Światło dzienne ma zupełnie inne widmo niż sztuczne, wytwarzane przez żarówki i świetlówki. W zależności od oświetlenia inne jest więc także widmo obiektu.

Żeby sprawdzić, jaki kolor mają truskawki, wystarczy skorzystać z pomocy dowolnego programu graficznego. Wystarczy nawet popularny i łatwo dostępny Paint. Ten mały eksperyment pokaże, że na obrazku nie ma czerwieni. Narzędzie, które wyodrębnia barwy, jasno pokazuje, że owoce są szare. Gdzieniegdzie dominuje również błękit. Obrazek jest utrzymany w zimnych barwach. 

Dzisiaj grzeje: 1. Żywioły na dobre rozszaleją się w 2 województwach, IMGW się szykuje. Zagrożenie zdrowia, a nawet życia i alerty 1. stopnia niedługo mogą być ogłoszone

2. Nowotwór, który często mylony jest z innymi chorobami. Błąd może kosztować życie
 

Iluzja optyczna opiera się na zjawisku zwanym stałością kolorów, które jest cechą ludzkiego układu wzrokowego. Kontekst danego obiektu wpływa na sposób, w jaki go widzimy. Niezależnie od zastosowanego światła, mózg automatycznie przywołuje kolory, które zna z percepcji. To swoista próba wytłumaczenia nietypowego dla niego zjawiska. Żeby zachować rzeczywistość w takiej formie, jaka jest dla nas oczywista, sami się oszukujemy.

Widzicie truskawki w barwach szarości, błękitów, czy w ich naturalnej barwie? Jeśli ta iluzja optyczna wam się podobała, spróbujcie zgadnąć, które z jabłek przedstawionych na zdjęciu jest prawdziwe. Powodzenia!

Najlepsze newsy dnia:

  1. Robert zamówił skromny obiad dla 2 osób nad polskim morzem. Dostał paragon i zastygł, musiał zapłacić 200 zł, ceny orbitują
  2. Wstrząsające doniesienia o patogwieździe FAME MMA. Omal się nie wykończyła
  3. Rzecznik rządu właśnie postawił sprawę jasno. Zabrał głos ws. przywrócenie obostrzeń przed wyborami
  4. Artur Barciś nie lubi mówić o jednym fakcie. Wszedł do domu i padł na kolana, powód może załamać każdego
  5. Nic nie zapowiadało tragedii. Informacje o nagłej śmierci mistrzyni świata obiegają media, szczegóły wyciskają łzy
  6. Olga Kalicka odwołała ślub. Informacja właśnie wypłynęła do mediów, znamy powód


 
 
 Źródło: Podaj To

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News