Na łące zauważyli dziwne, ogromne twory. Gdy podeszli bliżej, zamarli, natychmiast zrobili zdjęcia

Na łące zauważyli dziwne, ogromne twory. Gdy podeszli bliżej, zamarli, natychmiast zrobili zdjęcia Źródło: Facebook.com Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku

Zdjęcie trafiło do sieci, zostało opublikowane na jednym z portali społecznościowych. Internauci nie mogli uwierzyć w to, co znaleziono na jednej z podlaskich łąk. Nietypowe białe twory z wyglądu przypominają ogromne jajka, jednak są czymś zupełnie innym.

Zdjęcie poruszyło internautów, nie mogli uwierzyć w to, co znaleziono na jednej z łąk w pobliżu Augustowa w województwie podlaskim. Wśród trawy pojawiły się ogromne, białe "jajka", widok był bardzo zaskakujący. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku wyjaśniła to niezwykłe zjawisko.

Zdjęcie obiegło sieć, internauci zastanawiali się, czym są ogromne "jajka"

Na jednej z łąk w pobliżu uroczyska Sosnowo w białostockim Nadleśnictwie Augustów zaobserwowano nietypowy widok. Wśród traw pojawiły się wielkie białe twory, przypominające kamienie lub jajka. Jak wyjaśniła Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku, jest to duże skupisko grzyba o nazwie purchawica olbrzyma. Widok jest niezwykły, ponieważ zazwyczaj roślina ta występuje pojedynczo.

Purchawica olbrzymia inaczej nazywana jest czasznicą lub purchawką olbrzymią, a także kulicą kurzawkowatą. Do 2014 roku objęta była ścisłą ochroną. Rośnie na żyznych i wilgotnych glebach, dlatego upodobała sobie leśne łąki i polany, a także pastwiska, parki i ogrody. Występuje od lipca do września.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na zdjęciu uwieczniono spore skupisko grzyba o nazwie purchawica olbrzymia

Owocniki tego grzyba osiągają pokaźne rozmiary od 10 do 60 cm średnicy, a ich obwód dochodzi do 135 cm, niekiedy nawet więcej. Charakteryzują się nieregularnie kulistym lekko spłaszczonym kształtem. Jeden z największych znanych okazów czasznicy został odkryty w 1955 roku w północnych Czechach. Miał wysokość 46 cm, a jego obwód sięgał 212 cm. Imponujący owocnik grzyba ważył aż 20,8 kg.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Tragiczna śmierć

2. Wideo - Co się dzieje z autem, które utknie między dwiema ciężarówkami?

3. Emerytury i renty będą zawieszane. Ważny komunikat ZUS do wielu Polaków

Grzyb jest jadalny, jednak tylko do pewnego momentu wzrostu. Młode purchawice, które są białe i pokryte mączystym nalotem, mogą być spożywane. Z czasem jednak owocniki ciemnieją i nabierają oliwkowo-brązowej barwy. W takiej formie nie nadają się już do spożycia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. TVN żegna najważniejszą postać w załodze. Nagła decyzja
  2. Naukowcy ogłaszają przełom. Sztuczna skóra tak doskonała, jak nasza prawdziwa
  3. Kobieta porzuciła swoją niepełnosprawną córeczkę. Po 20 latach zobaczyła w telewizji rzecz, która odebrała jej mowę
  4. Tuż po narodzinach dziecko znalazło się w rękach matki. Kobieta zobaczyła, co maluch ma w buzi i zamarła
  5. Choroba okazała się nie do pokonania. Po wyczerpującej walce zmarł polski polityk
  6. Ciężko zapomnieć o ich bajecznym smaku. Ogórki kiszone ze słodkim dodatkiem

Źródło: Polsat News

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News