zdalna nauka szkoła minister edukacji
Pixabay.com Pexels
Joanna Szwalikowska - 9 Listopada 2020

Minister edukacji zdradził, do kiedy potrwa zdalna nauka. Czarny scenariusz jest bardzo pesymistyczny

Zdalna nauka od dziś obowiązuje we wszystkich klasach szkoły podstawowej oraz szkół ponadpodstawowych. Na ten moment rząd zarządził takie rozwiązanie do 29 listopada. Ile faktycznie potrwa jednak nauka zdalna? Czarny scenariusz budzi duży niepokój.

Zdalna nauka to rozwiązanie wprowadzone w związku ze zwiększającą się liczbą zakażeń koronawirusem w całym kraju. Wielu rodziców, zwłaszcza ci, którzy w swoich domach mają mniejsze pociechy, zastanawiają się, jak długo potrwa nauka zdalna. W sprawie wypowiedział się minister edukacji.

Nie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąNie żyje prowadzący kultowego teleturnieju. Oglądały go miliony, do końca walczył ze straszną chorobąCzytaj dalej

Zdalna nauka - do kiedy potrwa? Głos zabrał minister edukacji

- Przy pesymistycznym wariancie nauka zdalna może potrwać nawet do stycznia lub dłużej; modlę się o szybki powrót uczniów do szkół, ale nie mogę założyć tylko optymistycznego scenariusza - przekazał Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauko w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Już od dzisiaj nauka zdalna obowiązuje wszystkich uczniów klas szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Zgodnie z decyzją rządu, w ostatniej kolejności objęte nią zostały najmłodsze dzieci. Nauka w tej formie z pewnością potrwa do 29 listopada. Co stanie się jednak później? Czy nauka zdalna potrwa dłużej?

Przedszkola oraz oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych, a także inne formy wychowania przedszkolnego nadal pracują w trybie stacjonarnym. Od dziś natomiast nauka zdalna została rozszerzona o uczniów klas 1-3 szkoły podstawowej.

Minister edukacji oraz nauki Przemysław Czanek w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wyraził nadzieję na to, że uczniowie wraz z końcem listopada powrócą do nauki stacjonarnej. Przyznał jednak, że w pesymistycznym scenariuszu zakłada się, że taka forma nauki może potrwać nawet do stycznia lub dłużej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

- Modlę się o szybki powrót uczniów do szkół, ale nie mogę założyć tylko optymistycznego scenariusza - przekazał minister edukacji i nauki. Został on również zapytany o kwestię zmiany podstawy programowej. Jak odpowiedział, pracują nad nią już specjalnie powołane zespoły.

- Odchudzenie będzie dotyczyło obszarów związanych z przedmiotami egzaminacyjnymi, będzie incydentalne na potrzeby egzaminów ósmoklasistów i maturalnych, bo mamy pełną świadomość, że nauczanie zdalne jest i będzie tak czy inaczej bardzo niedoskonałe - przekazał Czarnek.

- Pamiętajmy, że w jednym roku mieliśmy strajk nauczycieli, w kolejnym pandemię i nauczanie zdalne, w tym również. Specjaliści twierdzą, że nie da się "odchudzić" egzaminów bez zmiany podstawy. Dlatego poprosiłem, żeby te same grupy eksperckie, które pracowały przy obecnej podstawie, popracowały nad zmianami - dodał minister edukacji i nauki.

Dzisiaj grzeje:

1. Nie żyje Ryszard Kasprzak. Zrozpaczona rodzina przekazała wiadomość

2. Marta i Paweł z ”Rolnik szuka żony” są razem? Na ich zdjęciach fani zauważyli znaczący szczegół, wszystko się wydało?

3. Żona Kurskiego przerwała milczenie. Dziennikarze dotarli do porażającej prawdy o ochronie

Jak przekazał, efekty pracy powołanych zespołów mają pojawić się już w grudniu, nie będzie to jednak cała podstawa do nauczania, a wybrane zagadnienia, jakie z pewnością mają pojawić się na egzaminie. To właśnie według tych zagadnień uczniowie powinni uczyć się oraz powtarzać materiał w ciągu kolejnych miesięcy. "Dziennik Gazeta Prawna" zapytał również szefa resortu o to, czy egzaminy ósmoklasistów zostaną w tym roku szkolnym "odpuszczone".

- Chcemy ograniczyć zakres materiału do egzaminów. Ma on być adekwatny do wiedzy nabytej przez uczniów m.in. podczas kształcenia zdalnego - przekazał Czarnek.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Pies był adoptowany i zwracany do schroniska przez rok. W końcu nadszedł dla niego piękny dzień
  2. Tragiczne informacje obiegły media. Nie żyje polski mistrz świata i wybitny trener
  3. Rząd w ostatniej chwili podjął ostateczną decyzję ws. maseczek. Zmiany już od dziś
  4. Rząd nagle zmienia plany. Wycofa się z kontrowersyjnego zakazu?
  5. Żona zwija się z bólu. Mąż w tym czasie robi porażającą rzecz, zdjęcie oburzyło tysiące internautów
  6. Zablokują ci telefon, jeżeli nie spłacasz za niego rat. Kontrowersyjne narzędzie Google
  7. Specjalny bonus od ZUS. Już wiemy, kto dostanie dodatkowe pieniądze
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News