Kuriozum! Ziobro odniósł się do wyroku trybunału ws. Smoleńska. Winę zrzucił na PO

Kuriozum! Ziobro odniósł się do wyroku trybunału ws. Smoleńska. Winę zrzucił na PO

Zbigniew Ziobro właśnie odniósł się do wyroku, który zapadł w Europejskim Trybunale Praw Człowieka, dotyczącego ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. O dziwo minister uważa, że jest to porażka PO.

Zbigniew Ziobro podobnie jak inni członkowie rządu PiS znany jest z niechęci do opozycji, a szczególnie do PO, które stanowi najgroźniejszego przeciwnika partii Jarosława Kaczyńskiego. Wzajemne obwinianie się tych dwóch partii przeszło już do historii polskiej polityki. Jednak teraz miało miejsce prawdziwe kuriozum, które było rezultatem wypowiedzi Zbigniewa Ziobry.

Zbigniew Ziobro o porażce PO

Europejski Trybunał Praw Człowieka zadecydował, że Polska ekshumując ciała ofiar katastrofy smoleńskiej, naruszyła artykuł 8. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka dot. prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego. Dzięki temu Ewa Solska i Małgorzata Rybicka otrzymają po 16 tysięcy euro odszkodowania. Zbigniew Ziobro jednak nie widzi w tym wyroku porażki prokuratury, która funkcjonuje pod rządami PiS. Według niego wszystko było zrobione zgodnie z prawem i tak, jak należy. Winna zaś jest prokuratura za czasów PO, która nie przeprowadziła niezbędnych sekcji zwłok. - Nie traktuję tego rozstrzygnięcia jako porażki prokuratury, ponieważ prokuratura robiła to, co do niej należy, przynajmniej ta prokuratura, która jest w okresie, kiedy ja jestem Prokuratorem Generalnym...Można to orzeczenie interpretować jako porażkę prokuratury w okresie, kiedy rządziła PO. Wtedy prokuratura nie wywiązała się ze swoich zadań, które nakłada na nią ustawa. Bowiem Kodeks postępowania karnego nie daje możliwości wyboru, ale nakazuje w sposób bezwzględny w każdym wypadku, kiedy dochodzi do zdarzenia mogącego być przestępstwem, przeprowadzić sekcję zwłok osób, które uczestniczyły w tym zdarzeniu - tłumaczy Ziobro. Minister sprawiedliwości zaznaczył, że sekcje powinny zostać wykonane niezwłocznie, gdy ciała ofiar katastrofy trafiły do Polski. Według niego prokuratura za czasów PO nie wywiązała się z tego obowiązku. Przez co obecna władza nie miała innego wyjścia niż ekshumacja wszystkich poległych osób.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Problem polega na tym, że ta sekcja nie została przeprowadzona, wtedy kiedy ciała trafiły do Polski, niezwłocznie. Rzeczywiście doszło do pewnego zdarzenia, które nie powinno mieć miejsce i ma reperkusje w wyroku ETPCz, mianowicie do konieczności ekshumacji ciał w wyniku tego, że zaniechano czynności, wtedy kiedy powinny one być przeprowadzone. Nie przeprowadzono wymaganych bezwzględnie przez polskie prawo sekcji zwłok katastrofy - dodaje Ziobro. Jednak przez wielu internautów słowa Ziobry odbierane są jako kuriozalne zwalenie winy na poprzednią władzę. Według nich rząd PiS powinien przyznać się do błędu i przyjąć jego konsekwencje, a nie zrzucać winę za swoje decyzje na poprzedników.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Katastrofa smoleńska: Zapadł przełomowy wyrok europejskiego trybunału
  2. Pułkownik MIAŻDŻY Pawłowicz! „Inteligencja odwrotnie proporcjonalna do apetytu”
  3. Biedroń publicznie poniżył Dudę! „Wszystko podpisze. To mu najlepiej wychodzi”
źródło: onet.pl Następny artykuł