Reklama
Ziobro naprawdę chce to zrobić. Tysiące Polaków straci dorobek swojego życia
Reklama

Ziobro naprawdę chce to zrobić. Tysiące Polaków straci dorobek swojego życia

Zbigniew Ziobro jest dziś twarzą rządu jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości i nadzór nad prokuraturą. On też bierze na siebie główną odpowiedzialność za nowelizację prawa dotyczącego karania firm, które oszukują na podatkach. Propozycje rządu są tak daleko idące, że Polacy już obawiają się o swoje biznesy...

Reklama

Zbigniew Ziobro jest zwolennikiem twardego kursu wobec oszustów gospodarczych. To jego resort przygotował projekt ustawy "o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary i zmianie niektórych ustaw”. Nowe prawo zakłada surowsze kary dla firm oszukujących fiskusa.

Ostrzejsze kary. Zbigniew Ziobro z nowymi uprawnieniami

Poza zaostrzeniem kar dochodzi jeszcze jeden bardzo istotny szczegół. Do tej pory odpowiedzialność karna była egzekwowana przez państwo dopiero po prawomocnym wyroku sądu. Nowa ustawa ma "przyspieszyć" egzekucję poprzez decyzje już na wstępnym etapie śledztw prokuratorów. Sąd miałby jedynie potwierdzać ustalenia poczynione przez śledczych. - Większość z wyżej wskazanych środków, w tym także środek w postaci wprowadzenia zarządu przymusowego do spółki, będzie mogła być stosowana na wczesnym etapie postępowania przez prokuratora - przypominają w liście do ministra sprawiedliwości przedsiębiorcy. Zaznaczają, że nowe, surowsze prawo egzekucji wobec firm, z "ukłonem" dla prokuratorów, sprawi, że Polacy nie będą chętni otwierać swoich biznesów wiedząc jaka grozi im kara.
Reklama

Spadnie chęć do prowadzenia biznesów

- Ewentualne wejście w życie projektu ustawy oznaczać będzie zwiększenie ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce i dalszy spadek zaufania przedsiębiorców do państwa. A w konsekwencji może spowodować ograniczanie inwestycji i zmniejszenie wpływów budżetowych - apelują na piśmie organizacje pracodawców (m. in. Związek Rzemiosła Polskiego). Przypomnijmy, podmiot zbiorowy - jakim są spółki, korporacje, stowarzyszenia czy partie polityczne - ponoszą odpowiedzialność za złamanie prawa. Dopiero po wyroku sądu można przeprowadzić egzekucję - wydać decyzję o zamknięciu firmy, grzywnie do (30 mln zł), przepadku mienia. Taką odpowiedzialność noszą podmioty zbiorowe (spółki, korporacje, fundacje, stowarzyszenia, partie). Nie od dziś grozi im kara jeśli dopuszczą się przestępstwa w wyniku umyślnego działania. Pracodawcy podnoszą, że nowe prawo pozwoli też wywłaszczać firmy, które często stanowią o całym życiu Polaków. Stąd sprzeciw na piśmie, choć sprawa jest dopiero na etapie projektu i jeszcze nie była czytana w Sejmie.

Reklama


DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych budzi grozę wśród przedsiębiorców - obawiają się, że umożliwi ona wywłaszczanie ich z firm. I nie są w tym poglądzie odosobnieni. Wątpliwości zgłosił też Rzecznik Praw Obywatelskich.

Rzeczni przestrzega - zabierzecie sprawiedliwy proces

– Zmiany modelu odpowiedzialności zaproponowane w tym projekcie są rewolucyjne – powiedział niedawno zastępca RPO Stanisław Trociuk. Przyznał, że co prawda dzięki takiej praktyce zwiększą się wpływy do budżetu państwa, ale rozwiązanie budzi wątpliwości co do standardów sprawiedliwego procesu. Nowa ustawa przewiduje m.in. przymusowe rozwiązanie albo likwidację spółki z przejęciem majątku przez Skarb Państwa, "karę grzywny do 30 mln zł, nawiązkę w wysokości do 5 mln zł, a także przepadek mienia, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, nakaz zamknięcia oddziału spółki, zakaz zawierania umów określonego rodzaju, zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne, zakaz ubiegania się o dotacje i subwencje, nakaz zwrotu wsparcia finansowego środkami publicznymi, zakaz promocji i reklamy czy wreszcie możliwość wprowadzenia zarządu przymusowego do spółki" - czytamy .

Reklama


ZOBACZ TAKŻE:
  1. Ziobro wpadł po same uszy! Jest zamieszany w ogromną aferę, która obali PiS?
  2. Nie ma winy, nie ma wyroku. Ale Ziobro i tak zniszczy Twoje życie i wylądujesz na bruku
  3. Zamykają je żywcem w "grobach". Potem wszyscy je ze smakiem jemy
  4. Znaki zodiaku, które mają największy problem z ODCHUDZANIEM. Co powinny zrobić?
Reklama
Następny artykuł

Czy oglądasz Taniec z gwiazdami?