Znajomi prawnicy z nowymi posadami i awansami, degradacja tych, którzy prowadzili śledztwa przeciw politykom PiS. Podsumowano 4 lata Ziobry na stanowisku MS

Znajomi prawnicy z nowymi posadami i awansami, degradacja tych, którzy prowadzili śledztwa przeciw politykom PiS. Podsumowano 4 lata Ziobry na stanowisku MS Źródło: YouTube/TVP Info

Zbigniew Ziobro zrewolucjonizował funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz bezpardonowo pozbył się swoich wrogów politycznych. Po czterech latach rządów PiS nadchodzi czas na rozliczenia. Jego portfolio wprawia w zdumienie.

Zbigniew Ziobro przejąwszy władzę nad wymiarem sprawiedliwości wyznaczył sobie ambitny cel - totalną odmianę jego funkcjonowania i "oczyszczenie" go z nieodpowiednich ludzi. Swój program realizował z zadziwiającą konsekwencją. Po czterech latach przyszedł czas na rozliczenia. Bilans jest powalający: zaprzyjaźnieni prawnicy na najważniejszych stanowiskach, połączenie władzy Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości, pozbycie się przeciwników politycznych. A to tylko wierzchołek góry lodowej.

Zbigniew Ziobro przeprowadził gruntowną rekonstrukcję wymiaru sprawiedliwości

Zniesienie kadencyjności sprawowania funkcji szefów i zastępców szefów jednostek prokuratury zdaniem polityków opozycji pozbawiło ich niezależności. Zbigniew Ziobro nie przejmował się ich opinią i do tego zlikwidował konkursy na najwyższe stanowiska w prokuraturze, co pozwoliło mu obsadzić je zaufanymi ludźmi.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Nie chcemy, by prokuratura działała tak jak ws. Amber Gold, czy w sprawie innych afer. Chcemy, by prokuratura wszystkich traktowała równo i stała na straży Polaków. Władza musi być realna, dawać możliwości oddziaływania na rzeczywistość - tłumaczył swoje kontrowersyjne decyzje i bezwzględnie przeprowadzał kolejne reformy - mówił.

W Prokuraturze Krajowej wymieniono niemal wszystkich prokuratorów znajdujących się na stanowiskach kierowniczych. To samo stało się w 90% z 342 prokuratur rejonowych. 

Ważne stanowiska obsadził znajomymi prawnikami

Prokuratorem Krajowym i pierwszym zastępcą Prokuratora Generalnego został Bogdan Święczkowski - znajomy Zbigniewa Ziobry z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej był szefem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i biura do walki z przestępczością zorganizowaną.

Pozostali znajomi Zbigniewa Ziobry, którzy skorzystali na "dobrej zmianie" w prokuraturze, to między innymi Wojciech Wassermann (syn zmarłego polityka PiS Zbigniewa Wassermanna), Barbara Piotrowicz (córka posła Stanisława Piotrowicza), oraz Elżbieta Funiok (żona zastępcy Prokuratora Generalnego ds. Wojskowych). 

Ponadto w wymiarze sprawiedliwości nastąpiła nagle lawina awansów, które nie wynikały z przepracowania odpowiedniego dla danego stanowiska stażu. Lista nazwisk jest długa i składa się głównie z osób, które w jakiś sposób przysłużyły się partii Jarosława Kaczyńskiego.

Dzisiaj grzeje: 1. Ujawniono, co NAPRAWDĘ stało się, kiedy zginął Piotr Woźniak-Starak. Straszliwe doniesienia o Ewie O.
2. Bardzo smutna wiadomość z samego rana. Nie żyje wybitny polski reżyser i scenarzysta, przegrał walkę z najpoważniejszym nowotworem

Poza awansami nastąpiły również degradacje osób, które nie spełniały oczekiwań Zbigniewa Ziobry. Chodziło głównie o przeciwników politycznych. Łącznie 22 prokuratorów Prokuratury Generalnej i 91 prokuratorów prokuratur apelacyjnych zostało przeniesionych na niższe stanowiska. To zdumiewający bilans i dużo wykonanej pracy jak na cztery lata na stanowisku Ministra Sprawiedliwości. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. 200 tys. ludzi za chwilę zostanie NA BRUKU. Wszystko przez komputery
  2. Znana aktorka została zgwałcona. Po latach ujawniono tożsamość oprawcy, to znana postać
  3. Wyłowili 13 martwych ciał, wszystkie z nich to kobiety. Polsat przekazał informacje o tragicznych wydarzeniach
  4. Nagły zwrot akcji ws. zabójstwa małej Kristiny. Zbrodnia okazała się jeszcze bardziej brutalna, niż ktokolwiek przypuszczał?
  5. Sekretny przepis Macieja Kuronia na kotlety schabowe. Trzeba zadbać tylko o jeden szczegół, aby cieszyć się nieziemskim smakiem

źródło: onet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News