Zbigniew Wodecki zaczynał od Bacha. Lubił wracać tam gdzie był

Zbigniew Wodecki zaczynał od Bacha. Lubił wracać tam gdzie był Źródło: Wikimedia.org/fotograf: Piotr Bieniecki/www.fototeo.pl

Zbigniew Wodecki i jego twórczość pozostają wspominane z utęsknieniem przez tysiące Polaków. Kunszt muzyka przeżywaliśmy jeszcze raz dzięki pośmiertnej adaptacji utworu "Lubię wracać tam gdzie byłem" w jednym z popularnych show. Gwiazdor zaczynał jednak o wiele wcześniej, nawiązując w swojej twórczości do m. in. do Jana Sebastiana Bacha.

Zbigniew Wodecki był uwielbiany przez tysiące, by nie powiedzieć miliony Polaków. Jego nagła śmierć w maju 2017 roku zaskoczyła elitę polskich twórców. Ze smutkiem i żalem żegnaliśmy legendarnego muzyka i multiinstrumentalistę.

Zbigniew Wodecki zaczynał od Bacha. Wspominamy dorobek twórcy

Wokalista miał swój wielki debiut w 1973 roku, gdy światło dzienne ujrzał jego album "Tak to ty". W świecie kultury, zwłaszcza tej z ukochanego Krakowa, był znany znacznie wcześniej. Wszystko za sprawą działalności w kabarecie Piwnica pod Baranami (koniec lat 60.) i w zespole Anawa. 

Do wspomnianego 1973 roku akompaniował Ewie Demarczyk. Później zdecydował się wziąć sprawy w swoje ręce. Święcił triumf na festiwalach w Rostock, czy Pradze. Jeden z większych jego hitów, "Chałupy welcome to" powstał nieco później, bo w 1985 roku. 

W innym tonie Wodecki przygotował album "Zacznij od Bacha". W książce biograficznej "Pszczoła, Bach i skrzypce", wydanej na 40-lecie swojej twórczości, Wodecki pisał, że Bach był dla niego inspiracją na samym początku kariery muzycznej. 

Twórczość Zbigniewa Wodeckiego została też tematem znakomitej adaptacji w wykonaniu uczestnika show "Twoja Twarz Brzmi Znajomo", Mateusza Ziółko. Po tym jak zaśpiewał "Lubię wracać tam gdzie byłem" rozległy się gromkie brawa, a jurorzy oklaskali młodego odtwórcę na stojąco.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Wypada wspomnień również o tym, że z biegiem lat odnajdywał się również w produkcjach telewizyjnych, w których nie musiał bezpośrednio prezentować swoich umiejętności. W późniejszym czasie stał się krajowym ekspertem, oceniającym wschodzące talenty w programach takich jak "Droga do Gwiazd", czy "Taniec z Gwiazdami".

Jego ostatnia, niestudyjna produkcja solowa to album Kompozycje, wydany w grudniu 2013 roku przez Polskie Nagrania Muzyczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwielbiany aktor "M jak Miłość" zmarł w męczarniach na raka. Bardzo bał się śmierci
  2. Goran Bregovic ma 3 zjawiskowo PIĘKNE córki! Każda wyznaje inną religię. Na widok średniej opadnie wam szczęka
  3. Nastolatka brutalnie zgwałcona przez 10 mężczyzn. Najgorsza była reakcja obecnej przy tym przyjaciółki
  4. Najbliżsi Szelągowskiej ukrywali to przed mediami. Rodzina gwiazdy niedawno się powiększyła
  5. Barbara Kurdej-Szatan szaleje bez stanika. Tego widoku długo nie zapomnicie
  6. Wiemy, ile się płaci za "Kuchenne Rewolucje". Gessler się wygadała

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News