Ekspert do spraw mediów społecznościowych, przeanalizowała aktywność użytkowników Facebooka pod profilami znanych polityków. To, co odkryła jest bardzo intrygujące. Swoje wnioski zamieściła w internecie.

Anna Mierzyńska przeanalizowała 1000 kont użytkowników Facebooka, którzy komentują i opiniują posty polityków takich, jak Andrzej Duda, Beata Szydło i Grzegorz Schetyna. Wyniki jej pracy mogą być szokujące. Co trzecie konto, jak i jego reakcja na Facebooku mają być fałszywe.

– (Facebook) Dezinformuje w znaczeniu kierowania się reakcjami. Ktoś patrzy: O, Schetyna czy Duda coś wrzucił. I tyle ludzi to zalajkowało. Albo wszyscy to krytykują. I to jest ten moment, w którym dajemy się nabrać na manipulację. Bo nie wiemy tak naprawdę, ile ludzi to lubi. To jest manipulacja. To nie ma nic wspólnego z prawdziwymi ludźmi, którzy reagują w sposób prawdziwy – powiedziała w wywiadzie dla naTemat Mierzyńska.

Do wyników doszła po tygodniowej analizie. Konta podzieliła na „typowe” i „nietypowe”. To znaczy te, które wyraźnie wskazują na to, że należą do prawdziwych osób i te, które poprzez brak nowych postów, zdjęć profilowych i przerywanej aktywności, wzbudzają podejrzenia.

– Wśród reagujących na posty polityczne co trzecia reakcja pochodziła z konta nietypowego. W rankingu najbardziej aktywnych użytkowników było jeszcze gorzej – reakcje z kont „nietypowych” wynosiły średnio 50 proc.! – brzmi fragment analizy.

Anna Mierzyńska nie wie tylko, kto stoi za takim obrotem spraw i poważną dezinformacją. Nie taki był cel analizy. Policzyła jednak, ile kosztować musiałoby, aby to sami politycy organizowali armie internautów, zajmujące się dyskredytacją ich przeciwników i sianiem fałszywych informacji.

– Wyliczyłam z kolegą, że na 1 profil, na sam zakup kont, trzeba byłoby wydać minimum 1000 zł. Gdyby to robili politycy, musielibyśmy założyć, że wydają na to setki tysięcy złotych – i nie po to, żeby sobie budować wizerunek, tylko niszczyć wizerunek przeciwnika. Mi się wydaje to mało prawdopodobne – podaje ekspert.

ZOBACZ TAKŻE

 

źródło: natemat.pl

Zobacz również