Jak czytamy w „dzienniku wschodnim”, w poniedziałek 13 kwietnia br. pod konsulatem Ukrainy przy ul. 3 maja odbyła się pikieta przeciwko nominacji Wasyla Pawluka na konsula. Pretekstem do manifestacji było, jak twierdzą organizatorzy wychwalanie w przeszłości przez Pawluka OUN i UPA.

Jednym z pikietujących był Konrad Rękas – były przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego. Według Rękasa Pawluk to człowiek, który zwalczał Polskość we Lwowie i wychwalał OUN i UPA. „Pamiętamy te wszystkie krwawe łuny na Lubelszczyźnie, teraz następca tych ludzi, człowiek który stawia im pomniki przyjechał do Lublina i ma być konsulem. Ile razy mamy jeszcze nadstawiać drugi policzek i przepraszać za krzywdy, które nam wyrządzono?” – Krzyczał Rękas.

Pikieta zgromadziła około 30 uczestników, obecne były środowiska patriotyczne i przedstawiciele partii „Zmiana”. Nie zabrakło transparentów, na jednym z nich czytamy „Konsul Banderowiec Won z Lublina”.

To nie pierwszy przypadek zaognienia stosunków polsko-ukraińskich w Lublinie. W listopadzie portal kresy.pl opisywał relacje jednej ze studentek lubelskiego UMCSu, która miała powiedzieć, że kierownictwo jednego z akademików zabroniło wywieszania polskich flag na 11 listopada, by nie razić tym studiujących na lubelskiej uczelni Ukriańców.

Oburzenie wielu Polaków wywołała też niedawna wizyta Bronisława Komorowskiego na Ukrainie. W dniu, w którym Komorowski gościł w ukraińskim parlamencie, tenże wprowadził zakaz krytykowania OUN/UPA.

ds, źródła: dziennikwschodni.pl, kresy.pl, obrazek: kurierlubelski.pl

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.