Kiedy tylko okazało się, że Polska jest zdecydowana wybudować u siebie elektrownię jądrową, światowe mocarstwa od razu wysunęły swe oferty. Jedna z najbardziej obiecujących należy do Chin, które oprócz elektrowni chcą w Polsce zainwestować jeszcze 250 mld złotych.

Eksperci nie mają wątpliwości, że Chińczycy wyszli z bardzo korzystną dla Polski ofertą. Inwestorzy z Państwa Środka chcą w Polsce postawić elektrownię atomową według swoich standardów. Reaktory o ogromnej mocy 10 GW warte byłyby 250 mld złotych.

Co więcej, drugie tyle Chińczycy chcą zainwestować w Polsce. Najprawdopodobniej pieniądze ulokowaliby w fabryce samochodów elektrycznych. Ta miałaby też zawrotną wydajność – w ciągu kilu lat miałaby wyprodukować milion tego typu aut.

Do walki o zbudowanie Polsce elektrowni atomowej dołączyły jednak także Stany Zjednoczone. Donald Trump o inwestycji w polską energetykę mówił już podczas wizyty w Polsce. Miałyby postać dwie instalacje do 2030 roku, każda po dwa reaktory o mocy 750 MW. Kolejne dwie instalacje miałyby być wybudowane ostatecznie 5 lat później.

Pracownicy Ministerstwa Energii mówią, że to chińska oferta jest najkorzystniejsza. Jednak „z powodów politycznych i strategicznych” to Amerykanie mają większą szansę na powodzenie planu sprzedaży Polsce swojej technologii jądrowej.

źródło: money.pl

...

Zobacz również