Artur Zawisza oraz Robert Winnicki z Ruchu Narodowego zostali skazani przez warszawski sąd za „podżeganie do stosowania przemocy wobec policji” podczas jednej z manifestacji antyrządowych w 2014 roku. Po uprawomocnieniu się wyroku Winnicki straci mandat poselski.

Jak stwierdził warszawski sąd, Artur Zawisza i Robert Winnicki nawoływali do stosowania przemocy wobec funkcjonariuszy policji w celu uniemożliwienia im podjęcia działań mających zapobiec manifestującym wtargnięcie na teren Sejmu. Winnicki, przy pomocy megafonu, miał podżegać manifestujących do przerwania siłą kordonu policji. Wydarzenia miały miejsce podczas jednej z antyrządowych manifestacji narodowców w czerwcu 2014 roku.

Decyzją warszawskiego sądu poseł Kukiz’15 Robert Winnicki został ukarany grzywną w wysokości 2,250 złotych a jego partyjny kolega, Artur Zawisza karą finansową w wysokości 2 tysięcy złotych.

W momencie gdy wyrok się uprawomocni, Robert Winnicki straci mandat poselski. Według obowiązującego prawa poseł traci mandat, jeśli w trakcie trwania kadencji uprawomocni się wyrok skazujący za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego.

Robert Winnicki dostał się do Sejmu z list Kukiz’15, z okręgu legnickiego.

Obserwuj Pikio.pl, by być na bieżąco:


bh, źródło: wyborcza

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.